Třetí republika a novináři aneb Jak se psalo v letech 1945–1948
Lid, lidovláda, socialismus, plánování. Klíčová slova používaná ve veřejných diskusích v období takzvané třetí československé republiky mezi lety 1945 až 1948. Parlamentní demokracie byla výrazně omezena působením takzvané Národní fronty, která vylučovala skutečnou a autenticky jednající politickou opozici.
Čtěte také
Za jediný vzor pro poválečné Československo byl vydáván tehdejší Sovětský svaz. Klíčová ministerstva v zemi ovládala komunistická strana.
Jak a co za těchto okolností mohl psát nezávislý tisk? A existoval vůbec? Nad politickým myšlením českých novinářů po osvobození se v dokumentárním pásmu z roku 2006 zamýšlí publicista Milan Kudrys.
Na webu poslouchejte do 25. února 2023.
Související
-
Stáli spolu v čele puče v roce 1948, nakonec Gottwald Slánského obětoval. Přežil ho jen o pár měsíců
Byli přáteli a spolupracovníky. Pak Gottwaldovi blízký spolupracovník Stalina vysvětlil, že Slánský ztratil Stalinovu důvěru a Gottwald dal se souhlas Slánského zatčením.
-
Noskův seznam z února 1948 znamenal zatčení 17 nepřátel režimu, popisuje historik Stehlík
23. února roku 1948 obdržely služebny StB a SNB telegram se seznamem 17 nepřátel režimu. Pokyn byl vydán tehdejším ministrem vnitra Václavem Noskem.
-
Když stoupal Gottwald s KSČ na vrchol moci. O přebírání státu po únoru 1948
Únor 1948 nebyl až tak zlomovým bodem, jakým se zdá být ze zpětného pohledu, a ani současníci to často tak necítili. Připomeňte si tehdejší revoluční dny.