Tomáš Němeček: Máme mocenský dvojblok a jsme v situaci, kterou naše země ještě nezažila

30. duben 2019

Tomáš Němeček patřil mezi uznávané české novináře. Působil jako redaktor v týdeníku Mladý svět, v Respektu, Hospodářských a Lidových novinách. Z posledních jmenovaných odešel kvůli Andreji Babišovi. Dnes se věnuje právnické profesi.

„Jsme v situaci, ve které naše země ještě nikdy nebyla,“ říká publicista a právník. „Máme mocenský dvojblok. Na jedné straně máme stíhaného předsedu vlády, na druhé je bohužel přímo volený prezident, který se nikomu nezodpovídá a vystupuje jako svébytná politická síla.

Je to napjatá doba. Čekáme, jestli státní zástupce pošle obžalobu na premiéra, bude nařízeno jednání a zažijeme, co Česká republika ještě nezažila. A sice to, že jeden den bude Andrej Babiš jednat v Bruselu, druhý den bude stát v ohrádce na městském soudu ve Spálené ulici,“ dodává.

Každá firma v oblasti energetiky musí naslouchat politikům, říká Martin Roman

Martin Roman, manažer, podnikatel a filantrop (s odhadovaným majetkem se pohybuje v řádu miliard Kč)

Martin Roman patří mezi vrcholové manažery. Řadu let stál v čele největšího českého výrobce elektřiny, skupiny ČEZ, stejně tak byl ředitelem elitního soukromého gymnázia PORG. Krátce působil v politice, ale vracet se do ní zpět už nehodlá.

Podle Němečka, který se stane během několika dní advokátem, si čeští soudci za posledních třicet let demokracie vybudovali mimořádnou reputaci.

„Zvýšila se důvěra v soudy. I špatní lidé v naší zemi důvěřují soudcům, a to mně přijde jako ohromující výsledek. V dalekosáhlé historii naší republiky byla nedůvěra k soudcům totiž velmi zakořeněna,“ vysvětluje.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s jejím hostem. Tomáš Němeček bude hovořit mimo jiné o hlavních politických kauzách z poslechních let i o milosti pro Jiřího Kajínka. „Uráží mě milost pro násilného, brutálního, psychopatického odsouzeného vraha. Tohle se nemělo nikdy stát a tento člověk nebyl hoden prezidentské milosti,“ myslí si.

autoři: Barbora Tachecí , kte

Související