Tomáš Garrigue Masaryk

14. březen 2014

Když profesor Tomáš Garrigue Masaryk 14. září 1937 zemřel, celé tehdejší Československo, které do té doby mělo svého prezidenta-osvoboditele, ztratilo jednu z nejvýraznějších osobností svých krátkých dějin.

Mladá republika s demokratickým systémem, který ji mohl závidět leckterý evropský stát, měla ještě svých problémů dost, ale v sousedních zemích existovaly režimy a jejich vůdci, kteří se dávali hlasitě slyšet, že jejich autoritativní vedení nebude takovou "anomálii" ve střední Evropě trpět.

Masaryk patřil k těm lidem, kteří se snažili propojit teorii s praxí. Najít vhodný kompromis mezi ideálem a realitou. Fakt, že mladá československá demokracie měla nastoupenou cestu k vyspělé občanské společnosti, nesnižují ani její tehdejší národnostní a ekonomické problémy. Tomáš G. Masaryk je tou osobností dějin, která svou dobu přežila zásluhou svých myšlenek, které dokázala vtělit do života. A s klasikem řečeno: na to je i smrt krátká.

Z rozhlasového archivu jsem vybral ukázku z Masarykova projevu v Národním shromáždění u příležitosti 10. výročí vzniku Československé republiky...

0:00
/
0:00

Zvukovou podobu tohoto článku můžete slyšet v historickém magazínu Zrcadlo, který má premiéru 14. 9. 2007 v 18:00.

autor: Petr Mančal
Spustit audio