Tokijská policie vytváří jednotku operující proti dronům

16. prosinec 2015

Drony se v japonské metropoli velmi ujaly. Jejich užívání dosáhlo takové frekvence, že začalo hrozit jejich zneužití. Proti tomu se rozhodla zakročit tamní policie. Mimo jiné i pomocí jakýchsi anti-dronů.

Bezprostředním důvodem vzniku nové speciální policejní jednotky proti dronům byl incident z dubna tohoto roku. Dron nesoucí malé množství radioaktivní látky přistál přímo na střeše úřadu japonského premiéra. Tehdy šlo spíše o symbolický protest proti státní politice využívání jaderné energie, ale japonská policie ho vyhodnotila jako signál, že je třeba podniknout adekvátní opatření proti tomuto typu potenciálních hrozeb. Nelze totiž do budoucna vyloučit, že by podobné drony mohly někdy případně nést například výbušniny a být tak zneužity k teroristickému útoku.

Proto mimo jiné tokijská městská policie přišla se šestirotorovým zásahovým dronem nesoucím síť, který je schopen nepřátelský dron dostihnout, zachytit ho do podvěšené sítě, dopravit bezpečně na zem, a tím ho zastavit a zneškodnit. Během testů použitá síť měla rozměry zhruba 2 krát 3 metry. K zastavení dronů byla použita proto, aby během zásahu dron nespadl k zemi a nezranil zde nějaké osoby.

Úkolem speciální protidronové jednotky tokijské městské policie bude zejména hlídat důležité vládní budovy, mimo jiné již zmíněný úřad japonského premiéra, Císařský palác a budovu japonského parlamentu. Když se zjistí přítomnost potenciálně nebezpečného dronu, bude jeho operátor (který by měl být zpravidla někde poblíž) nejprve varován a vyzván pomocí pozemních reproduktorů, aby s dronem přistál. Pokud operátor varování neuposlechne nebo ho neuslyší, odstartuje výše zmíněný zásahový dron, který se bude snažit zachytit narušitele hlídaného prostoru do sítě.

V Japonsku je také zakázán provoz dronů v oblastech jako jsou letiště, areály elektráren, prostory nad silnicemi nebo provoz ve výšce nad 150 metrů. Ve městech typu Tokio či Osaka je navíc zakázán provoz dronů v parcích či nad nimi a v hustě zalidněných oblastech provoz dronů těžších než 200 gramů. Účinně vymáhat dodržování těchto pravidel v praxi by japonské policii měly pomoci právě zásahové drony se sítěmi. V únoru příštího roku bude mít k dispozici 10 strojů tohoto typu.

Zdroje: Nikkei Asian Review, BBC, NY Daily News, AJW Asahi Shimbun, Futurism, Popular Science, Ars Technica, Youtube

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio