Tisíce ruských vědců nesouhlasí s útokem na Ukrajinu. Jak válka změní svět vědy a výzkumu?

8. březen 2022

Ruský útok na Ukrajinu odsuzují vědci z celého světa včetně samotného Ruska. Otevřený dopis skupiny ruských akademiků podepsaly tisíce lidí. Další protiválečný dopis podepsalo přes sto osmdesát nositelů Nobelových cen. Vysoké školy a výzkumné instituce z různých částí světa nabízejí pomoc ukrajinským vědcům a studentům. Co se ale týče přerušování spolupráce s ruskou vědou, situace je složitější a názory nejsou jednotné. Více uslyšíte v pořadu Věda Plus-

Technologická agentura (TAČR) zveřejnila podmínky pro finanční podporu ukrajinských vědců. Zároveň vyzvala současné příjemce grantových prostředků státu, aby zvážili, jestli by do svých projektů nemohli nově zapojit i ukrajinské kolegy. Výzva se vztahuje jak na vědce a akademiky, kteří kvůli válce z Ukrajiny utíkají, tak na ty, kteří už u nás pracují nebo studují.

Čtěte také

Vojenský konflikt Ruska vůči Ukrajině má dopad i na jiné oblasti. Například český spolek Arnika tři roky úspěšně spolupracoval s ukrajinskými ekologickými organizacemi na projektu Čistý vzduch pro Ukrajinu. Společně byly vybudovány monitorovací systémy, které kvalitu ovzduší pravidelně zkoumaly na Donbase, Kyjevě, Dněpru, Charkově a Mariupolu. Spolupráce přinášela výborné výsledky a Arnika se snažila zapojit Ukrajinu i do dalších evropských ekologických projektů. Teď se vše zastavilo.

Poslechněte si celou Vědu Plus, provází Jan Burda.

autor: Jan Burda
Spustit audio