Thomas Kulidakis: Priority bulharského předsednictví EU

3. leden 2018
V prvním pololetí letošního roku bude Radě Evropské unie předsedat poprvé v historii osmimilionové Bulharsko

V prvním pololetí letošního roku bude Radě Evropské unie předsedat poprvé v historii osmimilionové Bulharsko. Za tři klíčové oblasti svých šesti měsíců na výsluní celounijní politiky si Sofie vybrala bezpečnost, stabilitu a solidaritu.

Obecně se od balkánského člena unie očekává nekonfliktní přístup ve vztahu k ostatním unijním institucím a úzká spolupráce s Evropskou komisí. Štafetu v řízení schůzek v podstatě nejdůležitějšího uskupení evropského spolku Sofie převzala od Estonska, které se úspěšně soustředilo především na oblast digitalizace.

Oblasti jednání o podmínkách brexitu tak do jisté míry přenechalo právě Bulharům, podobně jako jednání o reformě azylové politiky. V případě jednání o rozluce kontinentální Evropy z jednoho svazku s Velkou Británií se očekává hlavní aktivita především od vyjednávacího týmu Evropské unie.

Hlavní vyjednavač Michel Barnier postupuje na základě mandátů členských států, které mají hlavní slovo. Neboť stále platí mnohdy opomínaná pravda, že Evropská unie jsou především její členské státy, které mají v řadě zásadních otázek rozhodující hlas.

V otázce reformy azylové politiky bude ale role předsednické země významná. Návrh reformy má být známý do letošního léta. V případě Bulharska platí, že se v době vyhrocení postoje členských států k zacházení s migranty a uprchlíky drželo spíše stranou. Jeho hlavní zájem byl získat podporu k ostraze hranic především s Tureckem, nerozházet si vztahy s Řeckem, Bruselem a staršími členskými státy a zároveň neztratit zcela kontakt s visegrádskou čtyřkou.

Bulharský premiér Bojko Borisov se snaží v zahraničí vystupovat dlouhodobě jako velmi proevropský politik

Členství v eurozóně

Tento postoj je možné vnímat jako logický. Bulharsko je jednou z nejchudších zemí Evropské unie a také čistým příjemcem evropských fondů. Jen v probíhajícím rozpočtovém období je pro Bulharsko vyčleněno po odečtení jeho příspěvku do společného rozpočtu přibližně dvanáct miliard euro.

V otázce kvót Bulharsko přijal přibližně pět desítek lidí z Řecka, pro příští rok se zavázalo přijmout 110 osob v rámci relokací z mimo unijních zemí. V případě Řecka platí, že také vzájemná ekonomická provázanost a především výše řeckých investic v zemi Sofii motivovala prosazovat takzvané celoevropské řešení.

Bulharský premiér Bojko Borisov se snaží v zahraničí vystupovat dlouhodobě jako velmi proevropský politik. Bulharsko se také snaží stát členem v podstatě všech myslitelných oblastí integrace. Šéf Evropské komise by zemi rád viděl v eurozóně, očekává se další přehodnocení možného členství Bulharska v Schengenském prostoru. I západoevropští velvyslanci zemí, které dřív toto členství blokovaly, se vyjadřují vstřícněji.

Thomas Kulidakis

Nad Bulharskem ale jako stín visí stále neutěšený stav korupce v zemi, kvůli kterému je od svého vstupu v roce 2007 předmětem monitorovacích zpráv Evropské komise. Pro Českou republiku se může jevit jako významné, že debatám o reformě eurozóny bude předsedat stát, který jejím členem není.

Z hlediska evropských dotací bude v první půlce letošního roku také pokračovat debata o příštím evropském rozpočtovém období. Pro bulharské předsednictví bude zcela jistě zásadní všemožně omezit případné snížení objemu kohezních fondů.

Spustit audio
  • Aktuální dění
  • Komentář