Thomas Kulidakis: Orbán s Merkelovou slavili ve stále rozdělené Evropě

19. srpen 2019

Německá kancléřka Angela Merkelová dokázala s maďarským premiérem Viktorem Orbánem bez větších extempore oslavit 30 let od Panevropského pikniku.

Na hranicích mezi Maďarskem a Rakouskem tehdy přes 600 občanů NDR uteklo na Západ. Chvíle zhroucení železné opony byla na dosah.

Čtěte také

Z hlediska čistě praktického byla pro danou dobu charakteristická nečinnost přítomných agentů tajných služeb východního bloku i pohraničníků z obou stran. Bez jakékoliv silové akce nechali východní Němce přejít do Rakouska. V samotném východním Německu proběhla už před akcí rozsáhlá informační kampaň, která na událost místní lákala. Mnozí přijeli s celým živobytím, útěk tedy plánovali.

Když později německý kancléř Helmut Kohl prohlásil, že se symbol studenou válkou rozdělené Evropy – Berlínská zeď – začal rozpadat právě v Maďarsku, věděl, o čem mluví. Politické změny v Sovětském svazu se promítly i do jeho satelitů a východní blok se rozsypal jako domeček z karet. Kohl ale tenkrát nemohl vědět, že naděje na sjednocení Evropy i Německa se splní jen částečně.

Merkelová, která se na začátku své kariéry od Kohla učila, v maďarské Šoproni vystoupila po boku politika, s níž jí pojí jen málo.

Národní a evropské blaho

Samotný Viktor Orbán se stal symbolem ústupu od demokratických pravidel Západu, protože demokracie podle něj nemusí být nutně liberální. „Wir schaffen das“, tedy „zvládneme to“ Angely Merkelové v době největší migrační krize zvýraznilo zcela odlišné pojetí politiky Viktora Orbána.

Čtěte také

Ten se nejen odmítnul solidárně podílet přijímáním běženců pochodujících do Evropy, ale vztyčil novou bariéru. Na hranicích Maďarska a Srbska vybudoval zábranu z ostnatých drátů a oplocené tábory pro migranty a uprchlíky.

Pamatuji si, jak jsem jeden z nich viděl u přechodu Horgoš-Röszke. Připomínal obrázky známé z druhé světové války, včetně hlídkových věží, strážných pochodujících koridory mezi ostnatými dráty a dětmi hrajícími si za bariérou. K nebi stoupal kouř z ohně, na němž se pravděpodobně připravovalo jídlo. Viktor Orbán se také mimo jiné postavil za ideu údajné záchrany Evropy ochranou její křesťansko-židovské tradice.

Ve svých vystoupeních často opakoval tezi, že Západ by měl na Východ posílat více peněz. Což vyvolalo reakci, že když Východ neměl tradici s přijímáním uprchlíků, Západ zase neměl tradici platit Východu rozvoj.

Čtěte také

Ovládnutí celého státního aparátu, včetně soudnictví, po Maďarsku zopakovali také v Polsku nebo Rumunsku. V Rumunsku od sporné soudní reformy vláda odstoupila po uvěznění šéfa vládních sociálních demokratů. V Polsku se zatím pokusili ustoupit jen částečně. V sázce je přitom právní jistota v rámci unijního jednotného trhu.

Mezitím se v České republice také rozmohl pocit, že nám na Západě nerozumějí, protože my jsme přece solidární, ale jinak. Celý vývoj vedl k zakonzervování stavu, kdy se bývalá východní a západní Evropa na sebe dívá s nedůvěrou.

Vše se projevilo i na společné tiskové konferenci hlav německé a maďarské vlády. Podle Orbána se německá kancléřka těší „úctě maďarského národa“. Dodal, že Maďarsko by nemohlo být osvobozené od sovětské nadvlády bez sjednocení Německa.

Thomas Kulidakis

Merkelová vyzvedla Panevropský piknik jako důkaz „kolik toho mohou Evropané dosáhnout, když se budou odvážně zasazovat za naše nedělitelné hodnoty“. Podle ní je potřeba v Evropě dosahovat kompromisů, protože národní blaho závisí na společném blahu evropském. Faktem ale zůstává, že zatímco z hlediska ekonomického sbližování Evropy pokračuje, ideově se stále více rozchází. Ke konci dějin finálním vítězstvím liberalismu zatím na starém kontinentě nedošlo.

Autor je komentátor Českého rozhlasu

Spustit audio