Thomas Kulidakis: Marná, ale záslužná snaha papeže o jaderné odzbrojení

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Papež František během návštěvy Japonska

Papež František si vybral správné místo pro další ze svých mírových misí, kterými se snaží přispět k zlepšení poměrů na světě vezdejším.

Japonsko je zatím jediná země, na kterou dopadly jaderné zbraně. Hněv rozštěpeného atomu bomb, které na konci 2. světové války svrhly Spojené státy americké na Hirošimu a Nagasaki, stál život statisíců lidí.

Od té doby se nad lidstvem vznáší hrozba totální zkázy vzájemně zaručeného zničení. Tak se nazývala koncepce studené války, kterou se východní a západní blok držel v šachu. V anglickém jazyce nese zkratku MAD. Tyto tři písmena tvoří ale i anglické slovo označující šílenství.

To přesně vystihuje stav mezinárodního systému dneška. Místo aby se vedení jednotlivých států poučilo například podporou funkčnosti OSN, hraje každý sám na sebe. A snaží se získat jaderné zbraně v případě, že je ještě nevlastní. Příčina je nasnadě. Mezi jednotlivými státy panuje anarchie, ve které je stát státu vlkem, stejně jako člověk člověku.

Optimismus posledního desetiletí 20. století zmizel a jednotlivé země se snaží pojistit vlastní bezpečnost. Přispělo k tomu i záměrné rozvolnění mezinárodních záruk a spojeneckých závazků stávajícím prezidentem Spojených států. Naposledy když opustil Kurdy v severní Sýrii.

Svět se jaderných zbraní nevzdá

Není se co divit, že se do jaderného klubu snaží přidat i další země, včetně Íránu nebo Turecka. Kdo vlastní jadernou zbraň, ten se jen tak svých sousedů bát nemusí a spojence získává snadno.

Na druhou stranu je třeba říct, že samotné vlastnictví jaderné bomby ještě nezajišťuje bezpečnost. Musíte mít i raketové nosiče, které zbraň dopraví k protivníkovi. Jaderná puma doma, na dvorku, je k ničemu. Zatímco schopnost výroby jaderné zbraně není zase tak náročná, případ Severní Koreje ukazuje, že vyvinout raketové nosiče už není žádná sranda.

V celém světě je ale stále víc jaderných zbraní. Hrozba jejich použití se bohužel zvyšuje. Stejně jako šance, že se do rukou státních aktérů nebo teroristů dostane takzvaná špinavá jaderná zbraň. Pekelný stroj nepotřebuje sofistikované jaderné nosiče, stačí ho dopravit na místo jiným způsobem. Radioaktivita pak udělá své.

Je smutné, že papežova slova, která pronesl spolu s japonským vedením, zůstanou nevyslyšená. Svět se jaderných zbraní jen tak nevzdá.

Dokázalo to i nedávné odstoupení USA od smlouvy o jaderném odzbrojení s Ruskem. Konkrétně šlo o smlouvu o likvidaci raket středního a krátkého doletu. Ta v minulosti k výraznému snížení válečných atomových kapacit těchto dvou hlavních jaderných mocností totiž vedla.

Thomas Kulidakis

Nezbývá, než doufat, že nedojde na slova Alberta Einsteina. Tedy, že není jisté, čím se bude válčit ve 3. světové válce, ale v té čtvrté to bude zaručeně klacky a kameny. Snaha Svatého otce o snížení jaderné hrozby si zaslouží náš vděk (i přes její zaručený neúspěch).

Autor je komentátor Českého rozhlasu