Těžké kovy, chemikálie, sraženiny. To vše vám najdou podvodníci v kapce krve

7. červenec 2016
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Čeští výzkumníci mají skvělou pověst za hranicemi. Tam jsou leckdy ceněnější než doma

Z jedné kapky krve se máte dozvědět, jaké nemoci vám hrozí, co všechno vaše krev obsahuje a co dělat, aby se vaše zdraví zlepšilo. To dnes nabízí stále větší množství různých výživových poradců nebo třeba homeopatů, kteří používají takzvanou „darkfield“ metodu.

Prozkoumání kapky krve pomocí „darkfield“ metody neboli mikroskopie temného pole stojí u podobných firem až dva tisíce korun a tato metoda údajně dokáže odhalit v krvi těžké kovy, patogenní organismy i parazity a mnoho dalších problémů. Odborníci a lékaři ale upozorňují, že jde o podvod a tento byznys není prý ani etický, a často ani legální.

Novou ordinaci výživové poradkyně původem ze Slovenska jsem v jedné pražské poliklinice hledal asi deset minut, ani na vrátnici si nebyli jistí, kde přesně je. Přivítala mě bodrá a upovídaná žena, která ani nechtěla vědět, co mě trápí, prý všechno “vyčte” z mé krve. Bodla mě rychle do prstu jehlou, která už čekala připravená na stole, takže jsem si ani nebyl jistý, jestli byla sterilní.

Těžké kovy, chemikálie a paraziti

Krev rozetřela na sklíčko a vložila pod mikroskop. Při maximálním zvětšení se na monitoru počítače ukázaly snímky červených krvinek. „Máte v krvi těžké kovy. Toto je kov, toto je kov. Ta plazma by měla být nádherně čistá a toto jsou kovy, kovy, kovy,“ ujišťuje mě. „Tady máte malinko trombózy, krevní sraženiny,“ ukazuje na shluk krvinek. „Toto jsou chemikálie v krvi. Když jste byl malý, byl jste často nemocný?“

Jaké chemikálie mám údajně v krvi, jsem se nedozvěděl, hned jsem byl ale informován o tom, že mám v krvi také kvasinky a kromě toho všeho prý mám údajně v krvi také jakési parazity, to má ale prý skoro každý.

Je to tedy poměrně zdrcující diagnóza, dozvěděl jsem se ale, že je na mé krvi alespoň vidět, že jsem dobře hydratován a piji dost vody. Odmítl jsem nakoupit drahé preparáty, které by mi prý měly s těmito problémy pomoci, zaplatil za vyšetření, vzal si papír s radami, že bych měl jíst hodně papáji, a odešel na druhé, kontrolní vyšetření.

Červená krvinka (vlevo), krevní destička (uprostřed) a bílá krvinka (vpravo)

S odpadem v krvi a v „oxidačním stresu“

Do ordinace pražské homeopatky, která se také pyšní titulem MUDr., jsem si přišel postěžovat na únavu, kterou poslední dobou cítím. Po odebrání krve pomocí odběrového pera jsem se naopak dozvěděl, že mám moc hustou krev, a je tak vidět, že piji málo vody. Údajně mám prý natolik hustou krev, že toho přes nahuštěné krvinky není moc vidět.

Pak ale homeopatka zvážněla: „Při větším zvětšení jsem viděla hodně symplastu, takový popelnice, odpad. Tam si krev ukládá, když musí hodně čistit, balancovat kyselost v krvi.“ Divil jsem, co to má být za odpad, a upřesnění znělo: „Tělo si ukládá, když je toho hodně, takové hlenové popelnice. Pak je v určité chvíli rozpustí, můžete to vnímat, jako že jste nemocný, ale nemoci jsou od toho, abyste se vyčistil.“

Mezi oběma vyšetřeními uběhlo jen pár dní, nezměnil jsem žádné návyky ani způsob stravování či chování, přesto obě diagnózy vypadají diametrálně odlišně. Nezbývá než se jít poradit s lékařem.

Hematoložka nemohla zadržet smích

Vedoucí morfologicko-cytochemické laboratoře Ústavu hematologie a krevní transfúze Dana Mikulenková je ve svém oboru uznávanou expertkou. Sedl jsem si s ní nad přepisem rozporuplných diagnóz. Chvílemi nemohla zadržet smích.

„Ani si nedokážu představit, jak by se ty chemikálie do krve dostaly, protože jakákoliv přítomnost těžkých kovů, chemikálií nebo aktivních parazitů znamená těžkou chorobu pro toho člověka, kterému vyšetřuji krev. Určitě byste ležel někde na infekční klinice nebo na nějakém toxikologickém lůžku, kde by vyšetřovali, z čeho jste se otrávil,“ usmívá se Dana Mikulenková.

odběr krve, krev, nemocnice, laboratoř

„Darkfield metoda se používala v minulém století, byla to metoda začátečnická. Daly se tak v krvi stanovit nějaké změny, třeba v případě přítomnosti parazitů, kteří se v krvi mohou vyskytovat, ale ne v České republice. Jde o nemocné v tropických oblastech, kdy se ti parazité pohybují i v nativní krvi. Ale v současné době se tato metoda dávno nepoužívá a medicína se posunula dál, na molekulární úroveň,“ vysvětluje hematoložka.

Nelegální byznys

Problém s lidmi, kteří tvrdí, že z kapky krve dokáží na temném poli mikroskopu vyčíst různá onemocnění je ovšem nejen v tom, že nad jejich protiřečícími si diagnózami odborníci a vědci kroutí hlavou. Jejich byznys je nejen neetický, ale často i nelegální.

Firmy totiž, pokud takovéto vyšetření provozují, musí mít povolení k poskytování zdravotních služeb, a je vyžadováno, aby pro takové vyšetření byl přítomen lékař internista, zdravotní sestra a nutriční specialista. Přesto ale byznys s rozbory takzvaně „z živé kapky krve“ bohužel jen kvete. Na internetu tyto rozbory inzerují desítky firem po celé České republice.

autor: Dalibor Zíta
Spustit audio