Teroristé z Islámského státu dělají strategickou chybu, říká odborník na islám

9. červen 2016

Francouzský deník Le Monde přinesl na svých stránkách krátce po teroristických útocích v Paříži rozhovor s odborníkem na islám a arabský svět, profesorem Gillesem Kepelem.

Teroristé podle jeho mínění synchronizovanými atentáty v několika pařížských obvodech najednou opět posunuli hranice možného o stupeň výš. Kepel ale zároveň připomíná, že pařížský masakr bohužel není bleskem z čistého nebe.

„Už více než jeden rok Islámský stát vyzývá k útokům na Francouze,“ vysvětluje profesor Kepel pro Le Monde. A např. jistý Salim Benghalem, nejvýše postavený Francouz v hierarchii Islámského státu, už po atentátu na redakci Charlie Hebdo vybízel k zabíjení libovolně vybraných francouzských občanů.

Výjimečnost posledních událostí tkví právě ve změně taktiky teroristů. Zatímco doposud si své oběti pečlivě vybírali z řad veřejně známých odpůrců radikálního islámu, jakými byli novináři z Charlie Hebdo, muslimských policistů, které označují za „odpadlíky“, nebo příslušníků židovské komunity, pařížské události z 13. listopadu potvrdily, že rukou džihádistů dnes může zemřít v podstatě kdokoli. Za kroky své vlády totiž podle teroristů nese odpovědnost každý, kdo platí daně.

Čtěte také

„Islámský stát si přeje rozpoutat občanskou válku,“ míní Kepel. Radikální organizace se řídí strategií, kterou v roce 2005 sestavil syrský ideolog Abu Musab Al-Suri. „Nárůst náhodných teroristických atentátů bude mít za následek lynčování muslimů, útoky na mešity, napadání zahalených žen, což povede k válkám mezi enklávami. Postupně vzplane a vykrvácí celá Evropa, toto nejslabší místo Západu,“ načrtl svůj ideální scénář už před deseti lety Al-Suri.

Jedna z obětí teroristického útoku v klubu Bataclan, Paříž

Slabina nové strategie teroristů ale spočívá v tom, že mezi mladými lidmi, tedy potenciálními terči útoků, je i část souvěrců, kteří řady Islámského státu chtějí doplnit. A jak víme mj. z příkladu Al-Kaidy, není pro teroristy těžšího úkolu než přesvědčit veřejnost, aby podpořila jejich akce. Náhodné atentáty tento problém nevyřeší, spíše naopak, soudí francouzský odborník na islám.

„Skutečná síla džihádu třetí generace se nachází v jeho irácko-syrské základně,“ pokračuje Kepel. Je ovšem toho názoru, že pokud do války s Islámským státem vložíme potřebné vojenské prostředky, zničit se nám ho podaří.

To by mohl být i začátek konce jeho útoků na evropském kontinentě. Sebevražední atentátníci totiž těží z toho, že Islámský stát na území Sýrie a Iráku prosperuje. Stávající situace na Blízkém východě jim bezpochyby dodává odvahu, čteme v Le Monde.

Čtěte také

Místo a čas útoků z 13. listopadu v sobě kromě toho nese několik sdělení. Džihádisté ukázali, že se nebojí vraždit na podobném místě jako jejich předchůdci. Hudební klub Bataclan je v těsné blízkosti ulice, kde byl v lednu zabit bratry Kouachiovými policista Ahmed Merabet.

A bez zajímavosti jistě není ani fakt, že jednali v době šabatu, židovského svátku. Atentáty v okolí Stade de France zase nesou podobný rukopis jako teroristická akce na bostonském maratonu v roce 2013. Na rozdíl od ní chtěli ale džihádisté na Stade de France zřejmě nejen vyvolat davovou paniku, ale také ohrozit samotného francouzského prezidenta.

Vysvětlení, proč řady Islámského státu nejvíce plní právě Francouzi, spočívá podle Gillese Kepela v koloniální historii země. Dokazuje to případ teroristy Mohameda Meraha, který v roce 2012 zastřelil žáky jedné židovské školy v Toulouse přesně v den padesátého výročí konce alžírské války.

„Dnes platíme daň za zaslepenost našich politických elit,“ končí rozhovor pro Le Monde Gilles Kepel. Naráží tak na skutečnost, že změnu myšlení třetí generace teroristů, která není řízena z jednoho centra jako Al-Kaida, ale horizontálním způsobem za pomoci sociálních sítí, zaregistrovali francouzští představitelé až příliš pozdě.

Zpracováno ze zahraničního tisku.

autor: Tomáš Dufka
Spustit audio