Tereza Zavadilová: Ruka trhu a soudce lynč

10. listopad 2021

Když se v první dekádě tisíciletí začal liberalizovat obchod s energiemi, provázely to ovace. Do té doby prodávali elektřinu a plyn zákazníkům její oligopolní výrobci. Vpuštění nezávislých obchodníků s energiemi přineslo na trh výrazné snížení cen – a také problémy, jak už to tak bývá.

Především agresivní praktiky podomních obchodníků, kteří často seniorům prodávali jiné dodavatele za neprůhledných okolností, ale za vysoké provize pro sebe. Zákazníci na neliberalizovaném trhu byli plně chráněni, na liberalizovaném výměnou za to mohli ušetřit. 

Čtěte také

Podstata nezávislého obchodu s energiemi je následující: Firma koupí energii za aktuální cenu na burze dle konkrétní poptávky zákazníků – tomu se říká spotová cena. Naproti tomu tradiční dodavatelé typu ČEZ nakupují energie formou opce, kde je cena vyšší, ale stabilnější.

Díky spotovým cenám mohli nezávislí obchodníci prodávat lidem energie za nižší ceny. Pokud se ceny na trhu vyvíjely plynule, nebyl v tom problém, obchodníci malé výkyvy ustáli a lidé šetřili.

Teď ale ceny energií z několika příčin dramaticky vystřelily na trojnásobek. Obchodníci včetně problémové Bohemia Energy tím, že neměli zajištěné ceny na delší dobu, se dostali do zásadního problému.   

Lynč problémy nevyřeší

Buď mohli razantně zvednout cenu i odběratelům, nebo přestat energii dodávat a poslat zákazníky do nouzového režimu.

Čtěte také

Spolumajitel Bohemia Energy Jiří Písařík tvrdí, že firma se rozhodla odevzdat licence obchodníka s energií proto, aby se vyhnula bankrotu, nepřišla o všechny peníze a mohla zákazníkům vyplatit alespoň přeplatky.

Důvodem spíše bude to, že firma neměla potřebné rezervy, navíc přišla o bankovní financování a na nákup energií pro svých 1,2 milionu zákazníků na současných cenách jednoduše neměla peníze. A nevole lidí, kteří měli za to, že mají ceny napevno zafixované, ač to ve smlouvách neměli, byla neúnosná. Zda se Bohemia Energy bankrotu fakticky vyhne, se teprve uvidí.

Na majitele Bohemia Energy se po oznámení o přerušení dodávek zákazníkům snesla nevídaná vlna nenávisti. Padají trestní oznámení, chystá se hromadná žaloba, objevují se nařčení z neetického prodávání, nezákonného jednání, rodina je vysmívána.

Čtěte také

Veřejná kritika ještě zintenzivnila poté, co soud zastavil snahu převést osobní majetek Písaříkových na jejich firmy. Týdeník Hrot uvedl, že věc je složitější – důvodem soudního zásahu prý nebyla situace Bohemia Energy, ale vleklý spor s bývalým společníkem firmy, jehož údajný nárok koupila vymahačská firma.

Policie a soudy tomu, doufejme, přijdou na kloub a měly by říct, zda se majitelé dopustili něčeho nezákonného. Od toho není žádný lidový soud.

Situace domácností, kterým se nečekaně a razantně zvedly ceny základních potřeb, je místy tragická. Energetický regulační úřad, který má spotřebitele chránit, dluží vysvětlení, zda takzvaní dodavatelé poslední instance dávají lidem skutečně férové ceny bez marže. 

Tereza Zavadilová

Bohemia Energy je nevětším nezávislým obchodníkem s energiemi, tudíž přerušení dodávek je pro trh systémovým problémem. Něco jako kdyby padla velká banka.

Lynč podnikatele situaci domácností v problémech nevyřeší. Vinu budou řešit soudy. A stát, potažmo regulační úřad by měly říci, co udělají, aby se něco podobného už neopakovalo.

Protože jak si nedávno postěžoval šéf regulačního úřadu: S dramatickým vývojem, kdy ukončí činnost jeden z největších dodavatelů, žádný zákonodárce nepočítal, a regulátora proto potřebnými nástroji nevybavil.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio