Tereza Zavadilová: Rok bankrotů, ale Česku se vyhnul

20. prosinec 2023

Vysoká inflace, kterou se snaží centrální banky krotit vysokými úrokovými sazbami, si už vybírá daň v podobě zhoršení finanční kondice firem. Podle deníku Financial Times letos prudce vzrostl počet bankrotů podniků – je nejvyšší za osm let. 

Ve Spojených státech přitom poslední dekádu počet krachů firem klesal. Letos se trend prudce obrátil a množství předlužených firem stouplo o 30 procent. Podobné je to v Británii, kde počet zkrachovalých podniků vystřelil na tak vysokou úroveň, která byla vidět naposled ve finanční krizi v roce 2009.

Čtěte také

Podle deníku je hlavním viníkem situace, kdy firmy nezvládají platit závazky, to, že se jim vyčerpaly finanční polštáře, nakumulované v době pandemických státních podpor a také nízkých úrokových sazeb, které jim umožňovaly levné financování. Část bankrotů jsou takzvané zombie firmy, které už neměly byznysovou podstatu, ale díky finančním příspěvkům v covidu přežily déle. 

Počet bankrotů roste v mnoha evropských zemích, na čele pelotonu je vcelku překvapivě Dánsko a ostatní severské země, kde aktuální počet bankrotů dokonce převýšil hodnoty z finanční krize. Značně ale vzrostly i případy krachů firem ve Francii a Německu. 

Ještě není vyhráno

Na zpožděné dopady pandemie covidu by ukazovala struktura firemních bankrotů – nejvíce firem zkrachovalo v oblasti hotelů a pohostinství a také dopravy, což oboje byly sektory hodně zasažené pandemií.

Čtěte také

Pojišťovna Allianz uvedla, že pro příští rok čeká další nárůst krachů, a to především v odvětvích, která jsou citlivá na růst sazeb. Což jsou hlavně reality a stavebnictví, v nichž je růst bankrotů patrný i teď. 

Jedna z obřích insolvencí poslední doby pochází právě z tohoto sektoru. Někdejší miláček rakouských politiků i světových celebrit René Benko poslal do insolvence svůj realitní gigant Signa Holding, do které patřily třeba londýnské Selfridges, newyorská budova Chrysler či německý obchodní řetězec Karstadt.

Podle analytiků doplatil právě na to, že vysoké úrokové sazby mu ztížily financování a po dekádě prudkého zdražování také ceny nemovitostí přestaly růst. V účetních knihách se objevila miliardová díra, která teď tíží evropské banky i pojišťovny. 

Tereza Zavadilová

Česko ani ostatní postkomunistické země přes aktuální vysokou inflaci v žebříčcích počtu bankrotů překvapivě nefigurují. Podle domácí statistiky množství firemních krachů v tuzemsku dokonce proti loňsku mírně kleslo. Ještě nemusí být vyhráno. Tím, že Česko není hlavním jevištěm světového dění, někdy sem dorazí ekonomické trendy později a často se bolestivým dopadům tak nějak vyhneme úplně. 

Části gastra a obchodů pomáhá také zrušení registračních pokladen, protože se preferencí hotovostních plateb mohli daňově posunout do šedé zóny. Nebo prostě v Česku současnou drahotu a drahé úvěry odnesly domácnosti více než firmy.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.