Tereza Zavadilová: Poučení z kryptoměnového vývoje

26. květen 2021

Že je bitcoin, potažmo celý kryptoměnový trh, trošku hříčkou v rukách spolumajitele Tesly Elona Muska, je patrné už od podzimu. Tehdy akceleroval už tak nevídaný růst kryptoměn. Stalo se to poté, co Musk ohlásil, že Tesla bude přijímat platby v bitcoinu. Vysloužil si vlnu kritiky od ekologicky smýšlejícího publika – Musk je prý pokrytec, protože zatímco Tesla jede na současné vlně popularity ekologické spotřeby, těžba bitcoinu je energeticky velmi náročná.

Víc než půlrok se nedělo nic, a kryptoměny vesele letěly vzhůru – jejich cena rostla o stovky i tisíce procent. Stejný Musk, který trh poslal nahoru, ho v květnu stejnou razancí zchladil.

Výrokem, že Tesla nebude přijímat platby v bitcoinech, protože to je neekologické. Cena bitcoinu se propadla až na polovinu.

Čtěte také

Zlé jazyky tvrdí, že Muskovo prozření je pochybné – právě proto, že o ekologické náročnosti digitálních měn musel vědět jako všichni ostatní, a nevadila mu.

Ve skutečnosti je prý za tím dílem politický kalkul – vizionář Musk chce být takzvaně za dobře s Bidenovou administrativou, která bere ekologii vážněji než předchozí kabinet. A také kalkul byznysový – protože Tesla se chce zařadit do portfolií ekologických fondů a tomu kontroverzní publicita překáží.

Ovšem, přestože je Musk určitě vlivným hráčem, rozhodně není všemocný, ani na kryptoměnovém trhu. Stejně jako předtím akceleroval už nastavený trend růstu digitálních měn, nyní jen zrychlil tempo jejich pádu. Propadu pomohl i postoj zemí jako je Čína, Turecko či Indie, které transakce s kryptoměnami začaly zakazovat.

Budoucnost v kryptoměnách

Loňský rok přál investicím do rychle rostoucích, ale rizikových instrumentů, jakými jsou vedle kryptoměn také akcie technologických firem.

Vedlo to až k různým absurdním růstům téměř bezcenných papírů, když se uživatelé investující přes aplikace typu Robinhood domlouvali na nájezdech přes sociální sítě. Zatímco index technologických akcií Nasdaq loni vzrostl o 43 procent, evropské, méně růstové akcie, skončily přinejlepším stagnací.

Čtěte také

Tento trend se letos obrátil. Z přepálených technologických akcií a kryptoměn utíkají peníze, protože lidé se už doma tolik nenudí, ekonomika se otevírá a hrozba inflace mění priority.

Hitem se stávají „hodnotové“ tradiční akcie. A například index německých akcií se tento týden dostal na rekord, ačkoli lockdownem stižená ekonomika v prvním kvartále klesla o něco víc, než se čekalo. Celkově letos Nasdaq vzrostl o necelá dvě procenta, ale evropský index Stoxx 600 o dvanáct.

A co s kryptoměnami? Během loňska, kdy se pandemií zkoušený svět přesunul do digitálního prostředí, jejich vliv skutečně vzrostl. Technologie, na kterých běží kryptoměnová infrastruktura, mohou být velmi užitečné v řadě oblastí, třeba blockchain používají k platbám i tradiční banky. Vznikly úplně nové platformy pro prodej digitálních suvenýrů a umění.

Stále více vlivných firem akceptuje platby kryptoměnami. O vydávání digitálních měn uvažují i státy, byť to je trochu jiný příběh.

Zkrátka, nějaká budoucnost v kryptoměnách je a hra s nimi je zábavná. Určitě ale nejsou žádným bezpečným přístavem či náhradou zlata jako uchovatele hodnoty, jak o tom někteří jejich fanoušci snili. Cenu skutečného aktiva by Musk jedním tweetem o desítky procent nesestřelil.

Autorka je ekonomická novinářka

Spustit audio