Tereza Zavadilová: Muskovi se Tesla sype
Hned po amerických volbách se zdálo, že akcie Tesly jsou sázka na jistotu. Elon Musk se stal vítězem voleb spolu s Donaldem Trumpem. Akcie zažily veletoč, jejich cena prudce vzrostla, aby postupně vyklesala na aktuální polovinu proti rekordní povolební výši. Majetek miliardáře se smrskl o sto miliard. A pro něj varovné je to, že za pádem cen nemusí být jen psychologie, ale také konkurence, která nikdy nespí.
Už se z toho stal skoro folklor. Každý víkend se před prodejnami Tesly po celých Spojených státech shromažďují lidé s transparenty a hesly protestující proti Muskovi. Vadí jim, že se snaží oslabit federální úřady a zároveň propouští desítky tisíc pracovníků.
Čtěte také
Protestuje se i v Evropě, a tam se prodeje Tesel propadly ruku v ruce s tím, jak se Musk cynicky vměšuje do vnitřní politiky řady evropských států.
„Tohle auto jsem si koupil ještě předtím, než se Musk stal americkou první dámou,“ stojí na nálepce jedné z Tesel, která jezdící po Praze. V Německu se prodaly tisíce samolepek s textem „Koupil jsem si to předtím, než se Elon zbláznil“.
To je sice vtipné, ale majitel Tesly se asi úplně nebaví tím, že Němci přestávají elektromobily kupovat. Registrace nových vozů značky se začátkem roku v Německu propadly o desítky procent.
A konkurence nespí
Ovšem zdaleka nejmrzutější je, že slabost zaneprázdněného šéfa Tesly vycítila čínská konkurence. Automobilka BYD oznámila, že má pro elektroauta novou přelomovou technologii. Baterku, která zkrátí nyní zdlouhavé dobíjení aut na pouhých pět minut. S tím už bude moci konkurovat nejen ostatním elektromobilům, ale i klasickým autům se spalovacími motory.
Čtěte také
A co s tím Musk hodlá dělat? To je totiž ta opravdu důležitá otázka. Miliardář v poslední době jakoby hleděl příliš ke hvězdám. Nejen že všude chodí v tričkách s nápisem Osídlit Mars, ale i pro Teslu vymýšlí plány jako ze sci-fi. Naposledy sliboval velký růst tržeb se svým robotaxi. Zatím to investory neohromilo.
Vedle robotaxi automobilka vyvíjí také domácí roboty s názvem Optimus. V lednu miliardář obhajoval výsledky horší, než byla očekávání, a slíbil, že se dostanou na masový trh už během letoška s cenovkou kolem 25 tisíc dolarů.
Mají být schopni doma uklízet, hlídat děti, obsluhovat u stolu i zašívat. A v budoucnu bude podle Muska hodnota divize vyrábějící roboty činit největší podíl na hodnotě celé Tesly.
Tesla jde dolů, alespoň se to tak jeví
Investoři tuto pohádku zatím, jak se teď říká, nekoupili. Naopak akcie prodávají. Tesla měla velmi silnou značku a Muskovi se ji podařilo skoro zdevastovat, shodují se analytici.
Čtěte také
Elon je na špatné straně, jeho kupci nejsou ti, kdo dupou v kovbojských botách, řekl jeden z nich deníku Financial Times. Teslu poškodí celní válka, na které se ve spolupráci s Trumpem paradoxně Musk sám podílí.
Dalšímu propadu akcií nezabránila ani podpora prezidenta Trumpa, který prohlásil, že si jednu teslu koupí.
Možná je vysvětlení pádu akcií Tesly prozaické - zákazníci nekupují nikoli kvůli politice, ale protože čekají na nový model Y. A akcie jsou pod tlakem, protože byly předražené a fondy spekulující na pokles si vybírají zisky.
Anebo je to tak, že Elona přestávají auta bavit. Možná jeho náznaky o robotech a samořiditelných robotaxících jsou to, co teď doopravdy chce.
A obyčejné kupce Tesel, akcionáře, a dokonce i vlastní peníze klidně obětuje. Tak jako odpískal plán, že dá na trh levnou teslu či nový model Roadsteru. Prostě chce v Americe prosadit svou vizi světa se samořiditelnou dopravu řízenou jeho satelity a roboty. A když se to nepovede, zmizí třeba na Mars.
Autorka řídí byznysový web Newstream.cz
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A s poslední rozhlasovou nahrávkou Josefa Skupy? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka


Hurvínkovy příhody 5
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka