Tereza Zavadilová: Koruna sílí, euro se vzdaluje

25. leden 2023

Těsně po útoku na Ukrajinu česká koruna prudce oslabila, vůči euru až nad hranici 26 korun. Nebyla sama. Podobná situace nastala u polského zlotého a maďarského forintu. Investoři, většinou bankéři a fondoví manažeři z Londýna, Ameriky a Asie holt vidí Ukrajinu jako střední Evropě blízkou oblast.

Panikařilo se také kvůli očekávanému zhoršení ekonomiky v Evropě a postkomunistické měny to odnesly více.

Čtěte také

Zatímco maďarská měna od té doby oslabuje nadále a i polský zlotý je slabší, než byl před rokem, česká koruna posílila na nejvyšší hodnotu za čtrnáct let. Je to dobře? Ano i ne.

Čechy silná koruna těší, ač má tuzemská měna fakticky jen třicetiletou historii a poměrně absurdně se jmenuje po rakouské monarchii, domácí obyvatelé k ní mají silný psychologický vztah. Silnou měnu mají Češi prostě rádi. Dobře to ví guvernér České národní banky Aleš Michl, který se hlásí k historickému zastánci silné měny, Aloisi Rašínovi, a silný kurs si dal jako cíl. Zatím se mu to daří, koruna meziročně posílila o více než deset procent.

Centrální bance to pomáhá v boji s inflací, protože silná měna zlevňuje dovozy. Nemusí tedy tak zvyšovat úrokové sazby, které by tlumily inflaci, ale současně s tím bohužel i ekonomiku.

Být hrdý na silnou českou měnu

Zadarmo ovšem silná měna není, a to doslova. Centrální banka na její posílení loni několikrát intervenovala. Kupuje koruny a prodává devizové rezervy. Zaplatila za to zatím přes 600 miliard korun.

Čtěte také

To zní jako šílené číslo, ale centrální banka měla v zásobě devizy za dva biliony korun, které nashromáždila v době, kdy uměle oslabovala kurs koruny nákupem deviz. To se dělo tři a půl roku do roku 2017.

Centrální bankéři nyní tvrdí, že už peníze na posilování měny dávat nemusejí – koruna totiž posiluje také od chvíle, co ČNB přestala intervenovat – trhu již stačí, že ví, že banka v případě potřeby kurs koruny podpoří a zdroje na to má.

Odvrácená strana posilování české měny je vlastně hlavně především politická. Zmíněná psychologická obliba vlastní domácí měny znamená, že politici si z ní udělali svůj cíl. O reálném termínu přijetí eura už nikdo nemluví. A centrální banka s lidmi dosazenými prezidentem si s ní mohou tak trochu dělat, co chtějí.

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka

Vedlejším efektem minulého umělého oslabování české měny byl prudký růst cen tuzemských realit a také to, že to podpořilo vývoj Česka jako levné montovny pro eurové země. Centrální banka mimochodem nikdy jasně nevysvětlila, proč tehdy kurs oslabovala, spekulovalo se, že šlo především o zájmy několika velkých exportérů.

Být na silnou českou měnu hrdý, to je hezké. Ale hrát si s kursem měny tím nebo oním směrem pro politické či byznysové cíle, je nebezpečně lákavé. To, že teď je to zrovna příjemné, na tom nic nemění.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio