Tereza Zavadilová: Jako za Jobse. Apple vzkřísil metaverse

14. červen 2023

Když šéf Apple Tim Cook představoval poslední hitový produkt své firmy, udělal to ve stylu svého předchůdce, vizionáře Steva Jobse. Slovy „a ještě jedna věc na závěr“ představil brýle na virtuální realitu s názvem Vision Pro. Podle technologického gigantu mají být brýle za více než tři tisíce dolarů tím, co změní svět technologického retailu, tedy tím, čím se stal iPhone pro mobily a Macintosh svět počítačů. Zní ovace i skeptické hlasy a obojí vcelku právem. 

Masivní brýle na virtuální realitu se mají stát vstupem do světa spatial computingu, tedy zabydlení fyzického prostoru technologiemi. Člověk si může do prostoru svého domu pustit počítačovou realitu třeba jakéhokoli místa na zemi či si tam přivést lidi ve formě 3D avatarů.

Čtěte také

Nová technologie 3D videa umožní být skoro fyzickou součástí jakéhokoli zážitku. Může bořit hranice prostoru, ale také času. S tím, co nyní umí umělá inteligence v jazykových modelech, už není sci-fi představa, že si člověk takto oživí někoho zemřelého a bude s ním moci na slušné úrovni komunikovat.

Technologie nyní letí kupředu obrovskou rychlostí a oblast metaverse, tedy prolínání fyzického a virtuálního světa, a rozvoje umělé inteligence v mnoha oblastech teď asi běží nejrychleji. Spolu s tím se přerozdělují pozice nejmocnějších technologických gigantů – na bohatství a vlivu rostou firmy, které na tyto technologie a související služby vsadily, jako třeba Nvidia či Microsoft.

Nové světy vyrostou velice rychle

Další kolo závodu o metaverse se odpískalo mezi zmíněným Applem a Metou Marka Zuckerberga.

Čtěte také

Ten před necelými dvěma lety k překvapení všech otočil strategii své firmy, tehdy ještě Facebooku – že se odkloní od klasických sociálních sítí a vsadí vše na rozvoj metaversu. Proto svůj Facebook přejmenoval na Meta Platforms. Prezentoval to tehdy ve videu, kde lidé z Facebooku ukazovali porady 3D avatarů či sportování v metaversu. Jenže jenom jako sci-fi, budoucnost. Apple teď skoro totéž ukázal již v realitě. 

Zuckerberg na to, že tehdy změnil strategii, aniž měl cokoli hotového na ukázku, doplatil mnohaměsíčním poklesem cen akcií, naproti tomu cena akcií Apple od předvedení brýlí vzrostla na historický rekord. Vyfoukl bývalému Facebooku pozici toho, kdo otevře světu dveře do metaversu. 

Tereza Zavadilová

Brýle na virtuální realitu jako fyzický předmět by samy o sobě nebyly nějak přelomovou věcí. Apple ale otevřel možnosti pro jiné firmy prostorové programování uchopit, brýle jsou jen prostředek.

Rychle budou vznikat nové aplikace a služby ve fyzickém prostoru, které si zatím ani neumíme představit – nejen v zábavě a hrách, což je asi nejvíce kritizováno, ale třeba ve zdravotnictví či vzdělávání. Spolu s novou generací generativní umělé inteligence, jako je ChatGPT, se dá skoro s jistotou předvídat, že letošní rok je bodem zlomu v technologické revoluci. Nové světy vyrostou velice rychle, což je úžasné i trochu děsivé zároveň. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio