Tereza Zavadilová: Dobrá nálada je zpět. Na necelé tři měsíce

14. květen 2025

Investoři mají rádi, když je dobrá nálada. Balí se to většinou do výrazu pozitivní očekávání. Ta trhy měly vliv hned po druhém vítězství Donalda Trumpa – obecně jsou totiž od pravicových republikánů očekávání vyšší, a Trump navíc sliboval leccos. Nálada začala klesat na přelomu ledna a února, tedy nedlouho po inauguraci nového prezidenta, který hned vyostřil rétoriku.

Čtěte také

Na dno se sentiment měřený cenami amerických akcí dostal po dvou měsících: Trump vyhlásil 2. duben za takzvaný den osvobození,  za „jeden z nejdůležitějších dnů v americké historii a za deklaraci ekonomické nezávislosti Spojených států“.

Obchodní válka se rozhořela. Nejhůř to odnesl obchod s Čínou, Trump uvalil na dovozy mimořádná cla a Čína to vrátila.

Nebývalá nervozita trhů

Důsledky byly rychlé a bolestivé – propadl se vzájemný obchod, zvýšila se pravděpodobnost recese ve Spojených státech a začal americký výprodej. Investoři se zbavovali akcií, ale v nebývalé nervozitě i dolaru a dluhopisů. Ve prospěch evropských cenných papírů.

Čtěte také

Což Trump původně určitě nezamýšlel. Nespokojenost se od investorů z Wall Street přenesla i na obyčejné Američany, protože ekonomika ochladla a hrozba inflace se zvýšila. Bylo jasné, že cla v podobě zdražení do té doby levného zboží z Číny, poškodí chudší domácnosti. 

A protože Trump je muž překvapení a milovník zvratů, zas je vše jinak. Během víkendu čínští a američtí zástupci vyjednali ve Švýcarsku celní příměří a odvetná cla výrazně klesla. 

V dubnu uvalil Trump na Čínu cla ve výši 125 procent, fakticky byla ale vyšší, protože původních 20 procent byla přirážka za fentanyl. Čína kontrovala stejným clem na americké zboží. Na obou stranách nastalo prakticky obchodní embargo.

Během víkendu byla platnost těchto mimořádných přirážek pozastavena na 90 dní. Trhy vydechly úlevou – a protože mají investoři rádi dobrou náladu, americké akcie začaly opět raketově růst. 

Radost je, zdá se, předčasná, celní válka zdaleka neskončila 

Nějaká cla ale zůstanou

Během tří měsíců nemusí k dohodě dojít. Navíc Trumpův tým bude vyjednávat i s mnoha dalšími zeměmi. Ať budou dohody jakékoli, podle odborníků zůstane minimálně desetiprocentní sazba na většinu dovozů, kterou Trump nařídil už v lednu.

Čtěte také

Na zboží z Číny je základ 30 procent, a extra sazby platí i jiné země či odvětví, jako automobilky či oceláři. To vše je mnohem víc, než bylo před Trumpem. 

Co bylo motivem nečekané dohody? Válka škodila oběma stranám, včetně vedlejších efektů, jako když Čína zakázala svým aerolinkám nákupy amerických Boeingů či export vzácných kovů. Nejistoty a špatné nálady bylo moc, takže také Trumpova popularita utrpěla.

Tereza Zavadilová, šéfredaktorka webu Newstream

Pozitivní očekávání jsou tedy znovu na scéně.

Přesto zůstává hrozba dalšího chaosu i nepříjemná pachuť z poněkud mafiánského provedení celé té celní hry. Je zvláštní, že takové praktiky, které se možná dříve odehrávaly někde v příšeří hotelových lobby či kasin, teď na světla ramp vrcholné politiky vynesl americký prezident. 

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz 

Spustit audio