Tereza Zavadilová: Burzovní sentiment otočil o 180 stupňů

18. květen 2022

Symbolem pandemické nudy, kterou prožívali mileniálové, se ve finančním světě staly aplikace na spekulování s akciemi a kryptoměnami – jako Robinhood, Revolut či Coinbase. Akciové i kryptoměnové trhy během dvou let pandemie raketově rostly a mladí dospělí si takto dokázali slušně přivydělat, někteří dokonce kvůli tomu odcházeli z práce.

Ono se to hezky spekuluje, když trhy nacpané penězi kontinuálně rostou a občasný pokles je jen vítanou příležitostí k dalším úspěšným nákupům... Obchodní aplikace zjednodušily investování na jeden klik v mobilu a na trhy se tak dostala řada nezkušených lidí, což bublinu na trzích logicky jen dále nafukovalo.

Čtěte také

Na bezbřehém akciovém optimismu se nevezli zdaleka jen mladí drobní investoři – ceny akcií technologických firem hnaly vzhůru silou svých peněz hlavně obří fondy. I akcií takových firem, které nikdy neměly zisk a žily jen z příslibu budoucí digitalizace všeho.

Válka na Ukrajině to celé propíchla jak balon. Trhy od začátku roku klesají, nejvíce technologické akcie a obzvláště ty, které mají byznys na vodě, a podle investiční banky Morgan Stanley spekulující mileniálové už odepsali všechny své pandemické zisky.

Nálada na trzích je velice pesimistická, kvůli nejistotě plynoucí z vojenského konfliktu, hrozby jeho dlouhého trvání, související energetické a potravinové krize a inflace i obecného ekonomického zpomalení. Investoři se zbavují akcií společností těžících z technologického optimismu, ve prospěch tradičních firem podnikajících v nezbytnostech, tedy surovinách, základních potravinách a infrastruktuře. Index technologických akcií Nasdaq od listopadu ztratil 30 procent.

Rána pro důvěru v kryptoměnový trh

Ještě více než akcie tento obrat nálady odnesly kryptoměny. Bitcoin se propadá pod polovinu loňské rekordní hodnoty. Důvěra v celý kryptoměnový trh dostala nedávno obrovskou ránu.

Zhroutila se hodnota kryptoměny Luna, která spolu se svým blockchainem Terra byla takzvaným stablecoinem, tedy měnou, která 1:1 kopírovala cenu dolaru. Během nervozity na trhu její kurs prudce propadl, protože síť nebyla schopna ustát požadavky investorů. To byl jen začátek.

Čtěte také

Větším problémem byl propad kurzu jiného dolarového stablecoinu s názvem Tether – což je mimochodem třetí nejrozšířenější kryptoměna vůbec, protože Asiaté skrze ni obcházejí regulaci kryptoměn. Zatímco Luna byla k dolaru zajištěná jen virtuálně, Tether jistily přímo nakoupené fyzické dolary. Přesto se ho investoři zbavovali tak překotně, že kurs neudržel. Stablecoiny by přitom měly být nejbezpečnější kryptoměny vůbec a nikoli vyčarované ze vzduchu, jak nyní namítají kritici.

Pro důvěru v kryptoměnový trh to znamená obrovskou ránu. Opouštějí ji roztřesené peníze drobných investorů, ale klíčový bude postoj fondů. Kryptoměny si v poslední době do portfolií zařadila řada bank a investičních firem zvučných jmen – třeba Goldman Sachs. Odklon velkých hráčů může způsobit další pokles trhu.

Čtěte také

Totéž platí pro akcie. Ty zatím umazávají jen spekulativní bublinu, ale dlouhodobý pád kapitálového trhu by nevěstil nic dobrého. O ztráty spekulantů vůbec nejde. Majetek v akciích drží i mnohé investiční, státní a penzijní fondy, na jejich kurzy mohou být navázány i mzdy zaměstnanců. Pokles trhu předznamenává dění v reálné ekonomice.

Tereza Zavadilová, ekonomická novinářka,

Špatná nálada evidentně dolehla i na  Elona Muska. Ten chtěl mermomocí koupit Twitter, ale nyní z obchodu cuká, tvrdí, že sociální síť má falešné účty. Akcie Twitteru totiž také značně propadly. Musk je sice stále méně pochopitelný, ale to, že nyní chce Twitter koupit levněji, než slíbil, celkem srozumitelné je.

Autorka řídí byznysový web Newstream.cz

Spustit audio