Teorie relativity? Ideální téma do hodin středoškolské matematiky, tvrdí americký fyzik Mermin

2. listopad 2017

O Einsteinově teorii relativity mnoho lidí ví, že existuje. V čem ale spočívá a co popisuje, už tolik lidí vysvětlit neumí. Přesto je podle Davida Mermina teorie relativity pochopitelná a dá se vysvětlit jen pomocí středoškolské matematiky. Tento americký fyzik se proslavil knihami a přednáškami, ve kterých popularizuje jak teorii relativity, tak částicovou a kvantovou fyziku. Nedávno vyšly v češtině jeho sebrané přednášky a eseje pod názvem Mysl, smysl, svět.

„Napsal jsem kdysi knihu o relativitě z hlediska středoškolské matematiky, která je dodnes používána na vysokých školách. Časem se mi ale líbila čím dál méně a spíš jsem se učil od studentů, jak vyučovat teorii relativity,“ vzpomněl při své pražské návštěvě v rozhovoru pro Magazín Leonardo fyzik.

Ten proto v roce 2005 napsal další knihu zaměřenou na speciální teorii relativity, v níž používá pro vysvětlení velmi málo matematiky.

„První kniha vyžadovala jistou znalost trigonometrie, ta druhá nevyžadovala ani znalost souřadnicových systémů. Jmenuje se It´s about time, tedy Je na čase, ale také Je to o čase. Kniha měla úspěch, ale už nečekám, že by se z ní mohlo vyučovat na středních školách.“

Jak je tedy možné středoškolákům vysvětlit podstatu Einsteinovy speciální teorie relativity? „Obecná teorie relativity se týká prostoru a času v absenci gravitačního a pole má propracovanou matematickou strukturu. Například se bere v potaz Lorenzova transformace, ke které se na střední škole nedostanete.“

„Ukazuje se ale, že k pochopení speciální teorie relativity není pokročilá matematika zapotřebí. Celé se to dá vysvětlil pomocí příběhů a s použitím takzvaných referenčních rámců. Tak se dají pochopit úžasné věci o povaze času a prostoru.“

Tento fakt, že lze snadno speciální teorii relativity pochopit, by měl být daleko silnější motivací pro to se ji skutečně naučit, soudí Mermin.

Velmi snadno pochopitelná a plná překvapení

Fyzik považuje za velmi důležitý rys povahy času to, že ubíhá různým způsobem v závislosti na tom, jak rychle se pohybujete. „Pokud chcete vědět, jak se to děje a proč je to možné, tak vám to poví právě speciální teorie relativity.“

Ta vyvozuje tuto vlastnost času z jednoho nepochopení, kterého se všichni drželi. „Jde o pocit, že když mluvíte o dvou věcech, které se staly na různých místech, tak tvrzení, že se staly ve stejném čase, nemá žádný absolutní smysl, jde čistě o konvenci.“

Podle obecné teorie relativity čas běží relativně pomaleji v místě, kde existuje silnější gravitační pole

Takto si všichni dřív mysleli, že když se věci dějí na různých místech pro nás současně, že se opravdu dějí ve stejném čase. „Z toho lze dedukovat předpoklad třeba o tom, jak kosmonauti rychle letící vesmírem budou stárnout nebo mládnout.“

„A to je na teorii relativity krásné: dá se velmi snadno pochopit celá složitá struktura naplněná překvapením. Také proto si pořád myslím, že jde o perfektní téma středoškolské výuky matematiky. Bohužel tento pohled nemá mnoho následovníků,“ konstatoval světoznámý fyzik David Mermin.

autoři: oci , Dalibor Zíta
Spustit audio