Teolog Hošek: Důraz na vztahy, online zdatnost a potřebu praktické pomoci, to si odnáší věřící z pandemie
Jaké poselství a objevy si odnáší věřící z doby pandemie? „Komunitní, vztahová dimenze křesťanství je s vírou neodmyslitelně spojená, ostatně 95 procent Ježíšova učení se týká vztahů mezi lidmi. A jestli je jádrem křesťanství láska k bližnímu, tak ta se nedá dělat o samotě, že? Já myslím, že křesťané to v této zvláštní, divné, složité koronavirové době nově objevují,“ věří Pavel Hošek, teolog a kazatelem Církve bratrské.
Římskokatolický kněz z farnosti v Brandýse nad Labem Josef Hurt doufá, že církvím i lidem pomůže i používání online technologií.
Čtěte také
„Jsem si jist, že některé věci si budeme uvědomovat až s odstupem. Ale já osobně mám radost, že zejména mladší farníci objevili rozměr společenství skrze online skupinku. Jsou třeba z různých obcí, které u nás tvoří celek farnosti, a zjistili, že v době, kdy nemohou do školy a dělat obvyklé aktivity, takže i online skupinka jednou za dva týdny jim přináší navzájem povzbuzení,“ říká Hurt a dodává:
„Věřím, že církev nezaponeme na tu zkušenost objevu světa internetu. A že se k digitálním domorodcům přidají i senioři.“
Také Hošek chválí, že se církev naučila být online. „Je zřejmé z mnoha farností, že množství lidí, kteří si vyslechnou přímo nebo ze záznamu bohoslužbu nebo biblické hodiny, často přesahuje ten běžný počet lidí, kteří by přišli do kostela Takže to otevírá nové možnosti a slibuje i nové lidi,“ vyzdvihuje teolog a kazatel a pokračuje:
Čtěte také
„Ale já si stejně myslím, že hlavní proměňující rozměr se netýká jen technologických vymožeností, ale také nové objevování té praktické charitativní dimenze křesťanství. Prostě toho, jakým způsobem jsou křesťané – nově třeba papežem Františkem – upomínání na lásku k bližnímu v praxi, na pomoc člověku, který v této koronavirové situaci zápasí. A to nás teprve v plné síle čeká. Teprve budeme sčítat škody a ztráty.“
Podle něj by praktická pomoc jiným lidem měla být bytostnou součástí křesťanského života a malých komunit. „Každá ruka bude dobrá, až vyjdeme z lockdownových omezení a bude možné daleko více prakticky pomáhat.“
Co dalšího se církve mohly naučit z koronavirové krize? Poslechněte si celou Vertikálu.
Související
-
Blízkost sídla hlavy státu a arcibiskupa je v Česku unikátní, je to symbolické, všímají si historici
„Sídlit vedle Pražského hradu je na jednu stranu velmi prestižní, ale na druhou stranu je to také symbolem připoutání se ke světské moci,“ hodnotí historik Petr Kubín.
-
Bojujeme o životy, ale místo intenzivní péče jsme teď paliativa, říká o situaci v nemocnicích kaplan
„My tady teď bojujeme o životy, ale v drtivé většině se ten cíle nepodaří. A to je to, co strašně ubírá energie,“ přiznává nemocniční kaplan Marek František Drábek.
-
Může křesťanství zabránit lidem, aby propadli fake news? Víc záleží, jestli věří vědě, říká sociolog
„Jakákoli doba, která se vymyká normálu, je živnou půdou pro nárůst konspirací nejrůznějšího druhu,“ říká v debatě Vertikály sociolog Václav Štětka.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Hurvínek? A od Nepila? Teda taťuldo, to zírám...
Jan Kovařík, moderátor Českého rozhlasu Dvojka
3 x Hurvínkovy příhody
„Raději malé uměníčko dobře, nežli velké špatně.“ Josef Skupa, zakladatel Divadla Spejbla a Hurvínka