Tady je dovoleno vše, co není zakázáno. Proto potřebujeme víc zákonů, myslí si psychiatr Max Kašparů

30. leden 2020

Je nositelem největšího počtu vysokoškolských titulů v Česku (zapsaných i do České knihy rekordů). Psychiatr a kněz je třeba členem Rady České televize. V Osobnosti Plus tvrdí, že bez elit by společnost nefungovala, ale samozvané intelektuální elity mají tendenci zbytkem společnosti manipulovat.

Čtěte také

Veřejné mínění je podle psychiatra a řeckokatolického kněze Jaroslava Maxmiliána Kašparů, který své jméno rád zkracuje jako Max, manipulováno samozvanými elitami. „Politická elita vytváří jakési podhoubí pro negativní věci. Měla by ale naopak pracovat na tom, aby se tento prostor zužoval a nahrazoval pozitivním,“ říká.

Pokud jde o elity, ty jsou prý pro fungování společnosti nezbytné. Je ale rozdíl mezi těmi, kteří se skutečně vypracovali sami, a těmi, kteří šli „nahoru“ skokově.

Z hlediska společnosti je bezvědomí stav, kdy si plně neuvědomuji situaci, ve které žijeme. Ale pokud si neuvědomuji, že se mnou někdo manipuluje, jsem v bezvědomí.
Max Kašparů

Jako příklad uvádí nedávno zesnulého předsedu Senátu Jaroslava Kuberu, který se vypracoval z radního až na druhou nejvyšší ústavní funkci v zemi.

Do protikladu pak staví krajně pravicového Mariana Kotlebu, který těží z otřesu společnosti po vraždě novináře Jána Kuciaka a jeho snoubenky. Jen tak se totiž mohl dostat až do nejvyšších pater slovenské politiky. 

O ČT strach nemám

Čtěte také

Od roku 2015 je Max Kašparů i členem Rady České televize. Obavy o její osud prý nemá. „Nebojím se, že by televize přišla do jiných než veřejnoprávních rukou. Nesměřuje k tomu rada, ani management.“ 

Hlasy, které tvrdí, že rada hraje podle taktovky generálního ředitele, jsou prý nepravdivé. Vyvrací je například poukazem na předminulou schůzi, kde radní odmítli návrh dlouhodobého rozpočtu. K údajné nevyváženosti veřejnoprávní televize říká, že žádná instituce není 100% uprostřed, nemá prý ale pocit, že by jedna strana výrazně převažovala.

Víc zákonů?

„Liberalismus musí mít své břehy. Jakmile je ztratí, je to zblázněná svoboda,“ upozorňuje Kašparů s tím, že i u nás svoboda „blázní“. „Je dovoleno všechno, co není uzákoněno,“ myslí si. V občanské společnosti, kde si míru slušnosti určuje občan, a smí se všechno, co nezakazuje zákon, by to prý chtělo zákonů víc. „Ne je přitvrdit, ale rozšířit,“ uzavírá.

Poslechněte si celý rozhovor Barbory Tachecí s Maxem Kašparů. Mluvili třeba také o tom, v čem se potkává profese psychiatra a kněze nebo jaké jsou tváře liberalismu.

autoři: Barbora Tachecí , marz

Související