Tabery: Musíme se přestat bát, že člověk s jiným názorem je nebezpečí

31. leden 2018
Erik Tabery

Česká společnost je rozdělená na dvě poloviny, které mají odlišný pohled na demokracii, zahraničně politickou orientaci a otevřenost vůči vnějšímu světu. Myslí si to šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery. Prezident Miloš Zeman podle něj na rozdělení společnosti usilovně pracuje celé své funkční období. „K zakopávání příkopů a hledání shody tedy nebudeme mít pomocníka v politické reprezentaci, ale musí si to odpracovat sama společnost,“ tvrdí autor knihy Opuštěná společnost.

Za opuštěné považuje obě poloviny společnosti. Aktuálně poražená část má pocit, že na politické scéně nemá silné zastoupení. A ta vítězná si zase myslí, že je zapomenutá, neřeší se její problémy, a navíc sem někdo chce zavléct uprchlíky.

„Jsou to do značné míry virtuální témata. To znamená, že zveličujete rizika a hledáte nepřátele. Například když tvrdíte, že sem chce Jiří Drahoš přitáhnout migranty. Anebo ten problém uchopíte reálně, tedy jak se vypořádat s velkým počtem lidí, kteří přišli do Evropy,“ vysvětluje. Podívejte se na celou debatu na videu:

  • Krátká zpráva