Světová i česká astronautika už dlouho nezažila tak nabitý rok. Připomeňte si ho s Leonardem Plus

29. leden 2023

Potenciální český kosmonaut Aleš Svoboda se letos prosadil v konkurenci 22 tisíc soupeřů. I to je výrazný úspěch české kosmonautiky – dostat se z tak velké konkurence mezi 17 nejlepších. Zlatým hřebem pro uchazeče je vize letu na Měsíc.

A jak je to s ruskou vesmírnou stanicí ISS po ruské invazi na Ukrajinu? Stačilo by, kdyby se Svoboda dostal jen na oběžnou dráhu? A jak pomůže popularizaci vesmíru let světových umělců, mezi kterými je opět jeden Čech?

V pořadu Leonardo Plus se za tím vším ohlédne Dušan Majer, popularizátor kosmonautiky ze serveru Kosmonautix.cz. Reprízu pořadu moderuje Ondřej Novák.

Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.