Světlo je esenciální základ fotografie, tvrdí prezident Asociace profesionálních fotografů Pohribný

10. únor 2023

„Světlo je esenciální základ fotografie. Fotograf bez světla – a vlastně nejen fotograf, protože to je obecně otázka našeho života –, svou realizaci nevytvoří. A pro mě speciálně je to zhmotnění světla skrze techniku, monografie určitých prvků, které třeba nevidíme. Může to odhalit nebo vytvořit i zcela novou představu,“ popisuje fotograf a prezident Asociace profesionálních fotografů Jan Pohribný.

Jan Pohribný

Nedávno oslavil narozeniny a tvrdí, že jak stárne, víc o sobě pochybuje. „Věci, které jsem dřív dělal hravěji, dnes mnohokrát přesýpám, promýšlím a pochybuji,“ přiznává.  

Každodenně je totiž konfrontován s velkým množstvím změn, které se v jeho oboru dění. „Teď fotografuje každý a najednou si říkáte, že ve vesmíru svého oboru rozhodně nejste sám a mnoho lidí prošlo ty cesty sem a tam. Proto je znovu musím hledat, proto je těch mých pochybností čím dál tím víc,“ uzavírá.

Jan Pohribný: Biele pleso (1999)

Celé Hovory Vladimíra Kroce najdete v audiozáznamu, poslechněte si.

autoři: Vladimír Kroc , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.