Svatopluk vznikl, aby Smetka převedl klienty H-Systemu jinam a jelo se dál, tvrdí soudce Kydalka
Nejvyšší soud rozhodl, že 60 rodin obývajících bytové domy v Horoměřicích musí do 30 dnů opustit své domovy, které si svépomocí dokončily po krachu společnosti H-System. Klienti sdružení ve stavebním bytové družstvu Svatopluk už oznámili, že podají stížnost k Ústavnímu soudu. Rozhodnutí soudu kritizují politici a dávají najevo ochotu postiženým klientům pomoci. Je možné najít nějaké spravedlivé řešení této staré kauzy?
„Rozhodnutí soudu bylo překvapivé, ale očekávatelné.“ uvedl v pořadu Pro a proti předseda trestního senátu Městského soudu v Praze Kamil Kydalka, který v roce 2004 poslal zakladatele H-Systemu Petra Smetku na 12 let do vězení.
Toho spíše překvapilo, že Nejvyšší soud rozhodl diametrálně jinak než dva předchozí nižší soudy, ale tuto skutečnost prý nechce komentovat. „Rozumím, že z lidského hlediska se zdá být verdikt soudu nespravedlivý. Z hlediska práva jde ale o rozhodnutí spravedlivé.“
„Tito lidé byli okradeni Smetkou a spol., pak je nějak v uvozovkách napálilo družstvo Svatopluk, protože jim nepodávalo veškeré informace, jak dokazují svědecké výpovědi i listinné důkazy.“
Zásadním problémem je, proč družstvo Svatopluk vzniklo. Původní plán pana Smetky byl založit družstvo Svatopluk, na něj převést všechny své klienty, čímž očistí H-System a pojede dál. Nic jiného v tom nebylo.
Kamil Kydalka
Kydalka připomněl, že chceme-li mluvit o dobrých mravech, stačí si představit, že by rozhodnutí Nejvyššího soudu bylo opačné. „Takže by nechalo těch 60 lidí bydlet, ale jak k tomu přijde těch víc než tisíc klientů, kteří mají jen dluhy, někteří spáchali sebevraždu, skončili v psychiatrických léčebnách a bydlí po zahradních domcích?“
Petr Hartman: Kauza H-System a nelidskost soudního systému
Prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil. Přesto nikdo od něj neočekává, že by přímo velel armádě.
Soudce vysvětlil, že první správce konkurzní podstaty Karel Kudláček nikdy písemný souhlas s dostavbou nedal. „Napsal tehdejšímu družstvu několik bodů, které mělo splnit. Podle výslechu pana Kudláčka je družstvo nesplnilo, tím pádem nemělo nic stavět.“
„V roce 2001 bylo soudy rozhodnuto, že se má družstvo Svatopluk jakýchkoliv zásahů do konkurzní podstaty zdržet. Nerespektovali to,“ konstatoval Kamil Kydalka.
Junek: Kdybychom domy nedostavěli, ostatní poškození by dostali z konkurzu méně
Martin Junek, jeden z klientů H-Systemu a zástupce družstva Svatopluk, které sdružuje část těch, kteří by se měli vystěhovat, považuje rozhodnutí soudu za šokující.
„Bylo to nejhorší z nejhorších řešení, které soud mohl udělat. Nejvyšší soud by měl naopak přihlédnout k lidskému a morálnímu hledisku... Je ostuda této země, že nižší soudy rozhodly v náš prospěch, ale Nejvyšší soud v náš neprospěch. To je skandální.“
Junek upozornil, že oněch 60 rodin bydlících v Horoměřicích se odlišilo od těch asi 900 dalších klientů tím, že se rozhodly projekt dokončit. „Máme písemné svolení konkurzního správce dokončit domy.“
Výměna konkurzního správce byla pro nás katastrofou. Skoro každý konkurzní podvod v 90. letech probíhal tak, že byl nejdřív stanoven poctivý konkurzní správce, který zmapoval zbylé majetky, aby krátce potom byl nahrazen dalším konkurzním správcem, který následně začal tunelovat celý konkurz... Důkazy nemám, ale tak to bylo.
Martin Junek
Zástupce spolku Svatopluk dodal, že jsou jeho členové připraveni zaplatit majetky, které byly před dostavbou v konkurzu. „Jsme schopni se složit a zaplatit je. Náš případ se dá vyřešit bez asistence státu, ale druhý správce konkurzní podstaty Josef Monsport nám k tomu nedává šanci.“
Petr Hartman: Klienti H-Systemu si u soudu ověřili, že za chyby se platí
Za chybné rozhodnutí se platí. Na vlastní kůži si to mohli ověřit klienti zkrachovalého H-Systemu.
Nabídkou ve výši 20 milionů korun prý Svatopluk konkurzní podstatu nenarušuje. „Byly tam rozestavěné stavby se základovými deskami a cihlovými zdmi. Ty by byly po první nebo druhé zimě zničeny.“
„Doktor Kudláček viděl, že by se z konkurzní podstaty musela zaplatit likvidace zbytku staveb, takže zvážil celou situaci a dovolil k dostavbě. Kdybychom naopak nedostavěli, tak by všichni klienti H-Systemu dostali méně z konkurzu,“ shrnul Martin Junek.
Související
-
Petr Hartman: Kauza H-System a nelidskost soudního systému
Prezident republiky je vrchním velitelem ozbrojených sil. Přesto nikdo od něj neočekává, že by přímo velel armádě.
-
Je zbytečné, aby H-System řešil Ústavní soud. Obě strany se mají dohodnout, tvrdí Spurný
Ke stykům různých podnikatelů a politiků dochází dodnes a podvody jsou mnohem sofistikovanější, ale zákony jsou lepší a situace je dnes úplně jiná.
-
Zeman klientům H-Systemu nepomohl, část vytunelovaných peněz totiž skončila u ČSSD, tvrdí Marvanová
„Spojkou mezi ČSSD a Smetkou byl Miroslav Šlouf. To je popsáno v rozsudku v kauze H-System,“ tvrdí advokátka Hana Marvanová, která ve sporu zastupovala část poškozených.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.