Summit v Ženevě byl iniciační schůzkou supervelmoci a země, která už supervelmocí není, míní bývalý velvyslanec Kolář

17. červen 2021

Na neutrální půdě ve švýcarské Ženevě se sešli prezident Spojených států amerických a jeho ruský protějšek. Bývalý velvyslanec Petr Kolář oceňuje, že si prezident USA Joe Biden před setkání s Vladimirem Putinem vyjednal podporu spojenců v Evropské unii, NATO a G7. „Není to už jen postoj Ameriky, ale Západu jako takového. V symbolické i praktické rodině je to z mnoha pohledů důležitý vzkaz.“

Za první hmatatelný výsledek schůzky označil Kolář to, že se na svá místa vrací velvyslanci obou zemí.

Čtěte také

„Že budou velvyslanci opět působit na svých pracovištích, je předpokladem pro to, aby vůbec začala hodnotná komunikace. Druhý hlavní výsledek vidím v tom, že se dohodli na nějakém mechanismu konzultací, protože to upevňuje program budoucích dnů a měsíců,“ přidává se náměstek ministra zahraničí Jan Kohout.

Podle Petra Koláře nicméně nebyl summit průlomový. „Šlo o iniciační schůzku hlav států, z nichž jedna představuje supervelmoc, která má s Ruském problém, zatímco pan prezident Putin by rád supervelmocí byl, ale ví, že už to asi není možné. Takže se bude dál snažit dostávat na pódium světové politiky i pomocí těchto setkání.“

Bývalý velvyslanec v USA Petr Kolář.

Upozorňuje přitom, že Biden si dal velmi záležet na tom, aby svému ruskému protějšku rovnocennou pozici neumožnil. „Ani tisková konference nebyla společná, i když o to ruská strana velmi usilovala.“

Červené linie

Vladimir Putin před novináři vyjádřil přesvědčení, že obě strany vědí, kde leží červené linie. Pokud ale ruská hlava státu ví, kde tyto linie leží, pak nám zároveň říká, že je vědomě překračuje, domnívá se bývalý diplomat Kolář a připomíná zásahy ruské rozvědky na území jiných států, překračování integrity některých zemí nebo vměšování se do konfliktů na Středním východě.

Ze strany amerických prezidentů to vždy začínalo napřaženou rukou ke spolupráci.
Petr Kolář

„Rusko na sebe bohužel neumí upozornit jiným způsobem, než že nám komplikuje život,“ konstatuje a dodává, že nejlépe by auroasijský gigant udělal, kdyby se začal snažit najít způsob spolupráce.

Hosty byli:
Jan Kohout, náměstek ministra zahraničí, bývalý ministr zahraničí
Petr Kolář, bývalý diplomat, bývalý velvyslanec ČR v USA a Rusku
Daniel Anýž, odborník na dění v USA, redaktor serveru Aktuálně
Jiří Just, publicista žijící v Rusku

„My jsme o spolupráci s Ruskem vždycky stáli. Ze strany amerických prezidentů to vždy začínalo napřaženou rukou ke spolupráci. Dopadlo to ale bohužel tak, že si to Rusko vysvětlilo jako projev slabosti západu a testovalo, kam až je pustíme.“

Pokud by se namísto toho chovalo konstruktivně, mohli jsme dnes být partnery, nebo dokonce spojenci, uvažuje Petr Kolář na závěr.

Proč summit neměl být snahou zlepšit vztahy Ruska a Spojených států? Poslechněte si celý audiozáznam Speciálu Jana Bumby.

Spustit audio

Související