Sucho a megasucho

Třetí dimenze
Třetí dimenze

Klima, globální oteplování a klimatická změna...

Hydrologové už několik let sledují sušší roky, ale hrozí nám trvalejší suché období? Co je to tzv. „bleskové sucho“? Jak dlouho v historii trvalo „megasucho“?

Země je často nazývána planetou vody, ale té sladké, kterou k životu nutně potřebujeme, je na Zemi jenom pár procent. Její většina je přitom „zakleta“ v ledovcích. Čeští hydrologové už nějaký čas sledují sušší roky a pokud člověk není např. zemědělec může klidně žít v pocitu blahobytu vody. Hrozí naší zemi trvalejší suché období a co by to pro Českou republiku ze které veškerá voda odtéká znamenalo? Na co bychom se měli připravit řadoví lidé a s čím počítají odborníci nebo i politici? To je téma speciálu Třetí dimenze.

K otázkám klimatu a klimatické změny se vyjadřují Mgr. Milada Šandová, klimatoložka z Přírodovědecké fakulty UK, RNDr. Jan Pretel, klimatolog a vědecký tajemník ČHMÚ a RNDr. Václav Cílek z Geologického ústavu AV ČR.

Pořad jsme natočili 16. ledna 2013 v pražském sídle Akademie věd ČR, vznikl ve spolupráci s časopisem Vesmír a Střediskem společných činností AV ČR. Moderuje Jan Burda.

Třetí dimenze začíná dnes ve 14.00.