Střihač se musí umět dívat do herců, prozrazuje nadějný zástupce profese Libor Merta

1. březen 2021
Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Libor Merta patří mezi nejtalentovanější filmové střihače. Podílel se na řadě televizních dokumentů například o Luďkovi Munzarovi nebo Janu Přeučilovi
0:00
/
0:00

Filmový střihač je profese, o které toho běžný divák moc neví. „Hodně režisérů ale říká, že je to jeden z jejich nejdůležitějších pomocníků k tomu, aby dokázali divákovi říct, co chtějí. Aby to divák pochopil, aby postavy žily, dýchaly, existovaly,“ vyzdvihuje v pořadu Hovory střihač Libor Merta.

A pokračuje: „Režisér to z herců dostává na place, kde se natáčí. Je jen na něm, aby z herce udělal postavu. Na mě zas je, abych to dokázal divákovi přenést na tu skleněnou obrazovku jeho obýváku“.

Čtěte také

„Myslím, že střihač se musí umět do herců dívat. Dovnitř postavy, ať už jde o film, seriál, kino nebo televizi. Vědět, co si myslí. A taky si představovat diváka, který na to kouká, co chce zrovna v té které chvíli vidět. Opravdu se často přistihnu, jak prožívám děj s jednotlivými postavami,“ přiznává Merta.

Klobou dolů před mistry

Dnes pracuje u počítače, takže si celou scénu může přehrát, kolikrát se mu zlíbí. Rozhodně už nepoužívá nůžky, ale dřív se opravdu jednotlivé části filmu musely stříhat a lepit na sebe.

Čtěte také

„Klobouk dolů před mistry střihu. Museli mít všechno v hlavě a v srdci. Já střihnu a mohu si to hned pustit, ale oni museli mít obrovskou představivost – taky aby jim některé záběry nemizely.“

Podle mnoha odborníků patří Libor Merta k nejtalentovanějším střihačům dneška – podílel se na řadě televizních dokumentů, seriálů i celovečerních filmů. Stříhal třeba Experty, 5. díl Básníků nebo komedii Správnej dres.

Celé Hovory Ondřeje Kepky najdete v audiozáznamu.

autoři: Ondřej Kepka , lup
Spustit audio

Související