Středula kritizuje zmrazení platů. Navýšení je přece investice do lidí, vrátí se to na spotřebě, míní

16. červen 2021

Rozpočet na příští rok nepočítá se zvyšováním platů státních zaměstnanců. Odbory s tím ale nesouhlasí. „Obrovskou sekeru, kterou vláda zasekla, nezpůsobila kuchařka v zařízení, které se stará o utečence, hasič, jenž každý den nasazuje život, aby ochránil životy naše, nebo policista vykonávající službu. Tito lidé nerozhodli o opatřeních, které připravily veřejné rozpočty o více než 220 miliard korun,“ namítá odborový předák Josef Středula.

Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů to přirovnává k situaci po roce 2009, kdy podle něj škrty a úspory vyvolaly ekonomickou krizi, jaká neměla obdoby u našich sousedů.

Čtěte také

Středula kritizuje loni přijatý daňový balíček a zrušení superhrubé mzdy, daně z převodu nemovitosti a další opatření. „Vše, co se teď děje, jsme bohužel předvídali. A říkali jsme, že to zaplatí přesně ti, kterým slibují vyšší výplatu,“ upozorňuje.

„Navíc rok 2022, o němž hovoříme, má být přeci krásný. Všichni hovoří o hospodářském růstu, tak jak je možné, že jediní, kdo to má zaplatit, jsou zaměstnanci, kteří to nezpůsobili?“ dodává.

Máme za sebou sérii vysokých deficitů, které nejsou způsobeny ani tak covidem jako špatným politickým rozhodnutím.
Josef Středula

Důsledkem podle jeho slov „střemhlavého letu, který devastoval daňový systém v České republice“, jsou vysoké deficity státního rozpočtu, který k 11. červnu letošního roku činí 274 miliard korun.

„Máme za sebou sérii vysokých deficitů, které nejsou způsobeny ani tak covidem jako špatným politickým rozhodnutím,“ míní Středula.

Zvýšení mezd podpoří růst

Podle něj je třeba diskutovat o podobě českého daňového systému. Ten prý enormně zatěžuje zaměstnance a důchodce, kteří ho naplňují z 85 procent, ať už jde o daně z příjmu, DPH, spotřební daně nebo odvody.

Čtěte také

Ke zvýšení platů státních zaměstnanců by ovšem mělo dojít ještě před reformou daní:

„Je to i slušností vůči těm lidem. Na hygienických stanicích a ve zdravotnictví odvedli obrovský kus práce a v roce 2022 mají být odměněni tím, že nedostanou přidáno vůbec nic? Tedy že jim klesne jejich reálná mzda, protože politik špatně rozhodl?“

Na hygienických stanicích a ve zdravotnictví odvedli obrovský kus práce a v roce 2022 mají být odměněni tím, že nedostanou přidáno?
Josef Středula

Finanční prostředky Středula navrhuje získat opětovnou konsolidací veřejných rozpočtů, ukončením platnosti daňových změn přijatých po 1. prosinci 2019. Zvýšení důchodů, platů a mezd naproti tomu považuje za investiční pobídku, protože lidé peníze utratí v české ekonomice.

„Spotřeba se pohybuje okolo 55 procent růstu HDP. Je to investice do lidí – právě i prostřednictvím zohlednění inflace. V Belgii to vyřešili tak, že dochází k automatické valorizaci a vyjednává se pouze o tom, co je nad úroveň inflace,“ uvádí.

Jak se mu jedná s premiérem Andrejem Babišem? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.

Spustit audio

Související