Středula kritizuje zmrazení platů. Navýšení je přece investice do lidí, vrátí se to na spotřebě, míní
Rozpočet na příští rok nepočítá se zvyšováním platů státních zaměstnanců. Odbory s tím ale nesouhlasí. „Obrovskou sekeru, kterou vláda zasekla, nezpůsobila kuchařka v zařízení, které se stará o utečence, hasič, jenž každý den nasazuje život, aby ochránil životy naše, nebo policista vykonávající službu. Tito lidé nerozhodli o opatřeních, které připravily veřejné rozpočty o více než 220 miliard korun,“ namítá odborový předák Josef Středula.
Šéf Českomoravské konfederace odborových svazů to přirovnává k situaci po roce 2009, kdy podle něj škrty a úspory vyvolaly ekonomickou krizi, jaká neměla obdoby u našich sousedů.
Čtěte také
Středula kritizuje loni přijatý daňový balíček a zrušení superhrubé mzdy, daně z převodu nemovitosti a další opatření. „Vše, co se teď děje, jsme bohužel předvídali. A říkali jsme, že to zaplatí přesně ti, kterým slibují vyšší výplatu,“ upozorňuje.
„Navíc rok 2022, o němž hovoříme, má být přeci krásný. Všichni hovoří o hospodářském růstu, tak jak je možné, že jediní, kdo to má zaplatit, jsou zaměstnanci, kteří to nezpůsobili?“ dodává.
Máme za sebou sérii vysokých deficitů, které nejsou způsobeny ani tak covidem jako špatným politickým rozhodnutím.
Josef Středula
Důsledkem podle jeho slov „střemhlavého letu, který devastoval daňový systém v České republice“, jsou vysoké deficity státního rozpočtu, který k 11. červnu letošního roku činí 274 miliard korun.
„Máme za sebou sérii vysokých deficitů, které nejsou způsobeny ani tak covidem jako špatným politickým rozhodnutím,“ míní Středula.
Zvýšení mezd podpoří růst
Podle něj je třeba diskutovat o podobě českého daňového systému. Ten prý enormně zatěžuje zaměstnance a důchodce, kteří ho naplňují z 85 procent, ať už jde o daně z příjmu, DPH, spotřební daně nebo odvody.
Čtěte také
Ke zvýšení platů státních zaměstnanců by ovšem mělo dojít ještě před reformou daní:
„Je to i slušností vůči těm lidem. Na hygienických stanicích a ve zdravotnictví odvedli obrovský kus práce a v roce 2022 mají být odměněni tím, že nedostanou přidáno vůbec nic? Tedy že jim klesne jejich reálná mzda, protože politik špatně rozhodl?“
Na hygienických stanicích a ve zdravotnictví odvedli obrovský kus práce a v roce 2022 mají být odměněni tím, že nedostanou přidáno?
Josef Středula
Finanční prostředky Středula navrhuje získat opětovnou konsolidací veřejných rozpočtů, ukončením platnosti daňových změn přijatých po 1. prosinci 2019. Zvýšení důchodů, platů a mezd naproti tomu považuje za investiční pobídku, protože lidé peníze utratí v české ekonomice.
„Spotřeba se pohybuje okolo 55 procent růstu HDP. Je to investice do lidí – právě i prostřednictvím zohlednění inflace. V Belgii to vyřešili tak, že dochází k automatické valorizaci a vyjednává se pouze o tom, co je nad úroveň inflace,“ uvádí.
Jak se mu jedná s premiérem Andrejem Babišem? Poslechněte si v záznamu Interview Plus.
Související
-
Lidé mají na účtech 200 miliard navíc, které nemohli utratit. Ekonomika se rychle oživí, věří ekonom
„Spotřebu domácností není potřeba plošně podporovat,“ uvádí David Navrátil s tím, že právě spotřeba bude hlavním tahounem růstu české ekonomiky.
-
Máme prostor se zadlužit a dobře nastartovat ekonomiku, která dluhy splatí, míní ekonom Jan Švejnar
„Opatrnost, která je namístě, je opatrnost ve smyslu, že je lepší vydat více peněz a potom nechat ekonomiku, aby se pořádně nastartovala a pak pokračovala sama dál.“
-
Tempo zadlužování je neúnosné. Je nutná revize daní, výdajů i činností státu, míní ekonom Zámečník
„Když budete dávat 6 razítek místo 28, tak nepotřebujete tolik úředníků a vše bude rychlejší. Zvýší se produktivita i reálné mzdy,“ věří hlavní analytik týdeníku Hrot.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.