Středověká zbroj na běhacím pásu

21. červenec 2011
Monitor

Vyčerpaní a bez dechu. Tak skončili lidé, kteří na vlastní kůži testovali pohyb člověka ve středověké zbroji.

V 15. století se rytíři vydávali do bitev v plátové zbroji, která chránila celý trup, hlavu i končetiny. Váha typické polní zbroje se pohybovala mezi 30 a 50 kg. Dovedeme si představit, že pohybovat se s takovým nákladem bylo vyčerpávající, ale nikdo zatím nevěděl, jak nošení zbroje přesně ovlivnilo schopnost pohybu svého majitele. Britsko-italský tým vědců proto nechal vyrobit dokonalé kopie čtyř různých typů evropské plátové zbroje. Mezi nimi byla i ta, kterou na konci 15. století nosil londýnský šerif Sir William Martyn.

Experimenty s těmito replikami byly poměrně jednoduché. Člověk navlečený do kompletní zbroje se postavil na běhací pás, kde různé senzory měřily jeho rychlost, spotřebu kyslíku a výdej energie. Výsledky studie ukázaly, o kolik náročnější je pohyb obrněnce ve srovnání s člověkem beze zbroje, který se pohybuje stejnou rychlostí. Při běhu člověk v plátové zbroji spotřeboval 1,9x víc energie a při chůzi dokonce 2,1x až 2,3x víc energie.

Výdej energie byl také vyšší než v případě, že člověk nesl na zádech batoh s váhou odpovídající hmotnosti zbroje. Důvodem jsou podle vědců chrániče nohou, které svou vahou 7 až 8 kg ztěžují každý krok. Velký podíl má také hrudní štít, který stlačuje hrudník a svého nositele nutí k mělkému dýchání.

<p><object width="610" height="343"><param name="movie" value="http://lutube.leeds.ac.uk/video/78df7fc622cf692e546453bbca51f714" /><param name="allowFullScreen" value="true" /><param name="allowScriptAccess" value="sameDomain" /><embed type="application/x-shockwave-flash" width="640" height="360" allowfullscreen="true" allowscriptaccess="always" src="https://lutube.leeds.ac.uk/video/78df7fc622cf692e546453bbca51f714"></embed></object></p>

Zdroj: Proceedings of the Royal Society B

autor: redakce ČRo Leonardo
Spustit audio

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.

Václav Žmolík, moderátor

tajuplny_ostrov.jpg

Tajuplný ostrov

Koupit

Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.