Strach ze ztráty zaměstnání či z neúspěchu. Skryté obavy, které negativně ovlivňují život
Strach z neúspěchu, z autorit nebo třeba ze ztráty zaměstnání. Tyto obavy, které vědomě nepociťujeme, ale přesto ovlivňují náš život, bývají označovány jako skrytý strach. Tyto obavy nejsou na první pohled vidět, ale projevují se například dlouhodobou podrážděností či hněvem. O skrytém strachu jsme v Ranním Plusu mluvili s psycholožkou Magdalenou Dostálovou.
Podle deníku Le Figaro mají například ze ztráty zaměstnání obavy až dvě třetiny Francouzů. Psychoterapeutka Laurie Hawkesová uvádí příklad pacienta, který nechodil mezi lidi, protože měl strach z toho, že bude mít při komunikaci s ostatními strach. Bál se, že ho společnost nepřijme.
Podle psycholožky Magdaleny Dostálové se změnil důvod strachu. Dříve jsme se obávali o přežití, dnes je tento strach střídán obavami z toho, zda ve společnosti obstojíme.
„Žijeme ve výkonové společnosti. Již děti jsou vystavovány tomu, že musí obstát, vyhovět tomu, co si přeje jejich okolí, a chybí zde radost z toho, že člověk něčeho dosáhne. Neustále se ženeme za něčím dalším a nedokážeme si užít dílčích úspěchů,“ říká.
Dostálová zároveň upozornila na to, že to, jak se cítíme psychicky, velmi úzce souvisí s naším fyzickým stavem.
Vypořádat se s takovými skrytými strachy podle ní jde zaměřením pozornosti na cestu samotnou: „Stanovujeme si cíle a myslíme, že náš život bude kvalitnější, když jich dosáhneme. Často to tak ale není. V momentě, kdy kýženého cíle dosáhneme, spokojenost se nedostaví,“ dodává.
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Vždycky jsem si přál ocitnout se v románu Julese Verna. Teď se mi to splnilo.
Václav Žmolík, moderátor
Tajuplný ostrov
Lincolnův ostrov nikdo nikdy na mapě nenašel, a přece ho znají lidé na celém světě. Už déle než sto třicet let na něm prožívají dobrodružství s pěticí trosečníků, kteří na něm našli útočiště, a hlavně nejedno tajemství.