Stíny brexitu doléhají na britskou premiérku Mayovu i v Číně, vzájemná spolupráce je daleko

Ve společnosti pěti desítek podnikatelů a obchodníků, mezi nimiž jsou i vedoucí představitelé firem BP či Jaguar Land Rover, přicestovala britská premiérka Theresa Mayová na návštěvu Číny. Při jednání s tamními vůdci vyjádřila naději na další rozvoj vzájemných vztahů. „Spojené království hledá cesty, jak rozvíjet vzájemné vztahy a globální strategická partnerství,“ uvedla v Pekingu Mayová. Dodala, že na poli vzájemné spolupráce čeká na Británii a Čínu ještě mnoho práce, informuje server stanice Deutsche Welle a dává premiérce za pravdu.

Britský export do Číny vzrostl od roku 2010 o 60 procent. Přesto ale do této asijské velmoci mířilo v roce 2016 jen něco málo přes tři procenta celkového britského vývozu, zatímco do zemí Evropské unie to bylo 43 procent. Nejen Londýn ale doufá v prohloubení vzájemných vztahů – svá želízka v ohni má i Peking. Jde především o britskou podporu ambiciózního infrastrukturního projektu novodobé Hedvábné stezky spojujícího Čínu s Evropou, připomíná agentura Reuters.

Volný obchod až po oficiálním odchodu

Theresa Mayová ale i v Číně patrně přemýšlí především o důsledcích brexitu. Posílení vazeb s druhou největší světovou ekonomikou se pro Velkou Británii stává stále naléhavějším. Mayová se totiž zavázala, že vyvede ostrovní monarchii z jednotného unijního trhu a celní unie bez větších šrámů. A ve snaze nedestabilizovat vlastní trh hledá možnosti užší kooperace zejména ve Spojených státech a právě v Číně, osvětluje Deutsche Welle.

Agentura Reuters zase cituje diplomatické zdroje, podle nichž je Čína ochotna s Británií o dohodě o volném obchodu jednat. Formální rozhovory mohou ale začít teprve v okamžiku, až Británie v příštím roce oficiálně opustí Evropskou unii. Dojednat dohodu o volném obchodu nicméně zpravidla trvá řadu let, připomíná Reuters.

Podotýká rovněž, že ať už dopadnou britsko-čínské rozhovory jakkoli, premiérka Mayová si každopádně alespoň na chvíli oddychne od domácích problémů, zejména pak od těch v její vlastní Konzervativní straně. „Ani opulentní přijetí a několik pečlivě naaranžovaných fotografií však političčiny stále hrozivější potíže ze stolu nesmetou. Ať už budou výsledky jejího jednání jakékoli, nakonec se bude muset vrátit domů,“ píše agentura.

Neuteču z boje, říká Mayová

Osvětluje, co Mayovou v Británii čeká. Premiérka totiž i těsně před odletem na čínskou misi čelila výzvám k odstoupení z funkce. Tento krok – ostatně jako už v poslední době několikrát – odmítla s tím, že „není zvyklá utíkat z boje“. Zvláště pak prý ne ve chvíli, kdy jí „čeká spousta práce“.

Nespokojenost s premiérčinou politikou však narůstá, a to snad ve všech frakcích její vlastní partaje. Euroskeptici ji obviňují z „rozmělňování brexitu“, zatímco Evropské unii nakloněnější zákonodárci tvrdí, že Mayová svými postoji a kroky dává v sázku britskou ekonomiku. A třetí tábor zase tvrdí, že její domácí agenda je příliš bojácná.

Dopad brexitu odtajněn

Pomyslný olej do ohně ještě přililo zveřejnění tajné zprávy určené jen a pouze pro britskou vládu. Server Buzzfeed, a následně i další média totiž publikovaly dokument o dopadech brexitu na ekonomiku, potažmo na celou společnost Spojeného království.

A není to věru povzbudivé čtení. Pokud by se Britům podařilo uzavřít s evropskou sedmadvacítkou komplexní dohodu o volném obchodu, byl by prý v následujících patnácti letech hospodářský růst o pět procent nižší než v případě, že by k brexitu vůbec nedošlo. Kdyby ale Londýn a Brusel k žádnému konsensu nedospěly, obchodovalo by se na základě pravidel Světové obchodní organizace (WTO), vysvětluje Reuters.

V tomto případě by ovšem ve stejném období údajně klesl hospodářský růst ostrovního království dokonce o osm procent. I kdyby Mayová vyjednala přístup na jednotný trh na bázi členství v Evropském hospodářském prostoru ( EHS), snížil by se růst asi o dvě procenta, tvrdí výbušná zpráva.

Velké možnosti a vize

Kabinet Mayové však stále opakuje, že brexit otevře zemi velké a zajímavé možnosti. A slibuje, že bude s Bruselem jednat o smlouvách „šitých na míru“. Ty by podle představ Londýna neměly dynamiku růstu negativně ovlivnit.

Britská premiérka Theresa Mayová podepisuje dopis, kterým se aktivu článek 50 Lisabonské smlouvy

Britská ekonomika na tom tedy bude hůř ve všech případech, komentuje zveřejněná data agentura Reuters. Analýza z letošního ledna je však také vnímána jako další tvrdá rána pro předsedkyni vlády. Její pozice je – vzhledem ke stále slabšímu vedení a nejasné strategii ohledně odchodu z Unie – den ode dne nejistější.

Relativizace analýz

Nic na tom nemění ani smršť vládních prohlášení, která se snaží dopady úniku podrobností z analýzy relativizovat. Prý šlo jen o počáteční sondáž možných rizik, která nezohlednila skutečnou vládní strategii pro budoucí vztahy Británie s Evropskou unií. Je to jen „testování nápadů“, zaznívá z vládních kruhů.

Na požadavek, aby byla zveřejněna celá zpráva, původně nikdo jasně nereagoval. Včera však britský kabinet rozhodl, že dosud utajovanou analýzu o dopadech brexitu poskytne členům parlamentu. Dokument si vyžádali opoziční labouristé, připomíná Reuters.

autor: smi
Spustit audio