Stejní lidé, stejná slova? Jde o poctivou připomínku hodnot, které jsou v posledních letech rozmělňovány, hájí oslavy 17. listopadu bývalý politik Kocáb
Jednu z debat na téma jak slavit výročí 17. listopadu více než tři dekády po pádu komunistického režimu v Československu rozpoutal článek Evy Soukeníkové ze serveru Seznam Zprávy. Ta má za to, že připomínka listopadu 1989 se odehrává každý rok stejně: „Stejní lidé mluví na stejných místech a říkají stejné věci. Mně ale přijde, že po 32 letech už řešíme trošku něco jiného než pád komunismu.“
Oslavované hodnoty ctí a považuje za vhodné si je připomínat. Apeluje ale, abychom přemýšleli také o tom, kam jsme se posunuli.
Čtěte také
Podle jednoho z pamětníků a někdejšího politika Michaela Kocába ale vychází názor novinářky z nepochopení. K debatám o dnešních problémech máme zbylé dny v roce, tvrdí a dodává: „Tento jediný den připomíná poctivým způsobem hodnoty, o které tehdy šlo a které byly v posledních letech rozmělněny.“
Kocáb také odmítá tezi, že 17. listopad je dnem stále stejných tváří. „V rukou to mají často mladí lidé, spousta ziskových i neziskových organizací i ad hoc lidí.“
Ten den otevřel dveře svobodě. A to je důležité nejen pro mladou generaci, ale pro všechny.
Barbora Chaloupková
Novinářka Barbora Chaloupková z týdeníku Respekt, která se se Soukeníkovou pustila do polemiky je přesvědčená, že odkaz svátku není nikterak přežitý. „Ten den je významný tím, že otevřel dveře svobodě. A to je důležité nejen pro mladou generaci, ale pro všechny.“
Stejně jako Kocáb se nedomnívá, že by oslavy vypadaly každý rok stejně a vztahovat se k důležitým výročím skrze rituály jí navíc připadá zcela v pořádku. „Myslím si, že 17. listopad je tak aktivně slavený právě i proto, že je to svátek mladých lidí.“
Eva Soukeníková, SeznamZprávy.cz
Barbora Chaloupková, Respekt
Michael Kocáb, hudebník, bývalý politik
Karina Hoření, socioložka agentury STEM
Debata na toto téma dokazuje, že jde o jeden z mála státních svátků, který je stále živý, konstatuje socioložka Karina Hoření z agentury STEM.
Obavy o postupnou vyprázdněnost připomínky Sametové revoluce podle ní mohou pramenit třeba z toho, že listopadem 1989 a jeho tradicí se zaštitují i ti, kteří se v politické a občanské praxi jeho hodnotami reálně neřídí.
Poslechněte si celý audiozáznam svátečního Tématu dne Šárky Fenykové.
Související
-
Po 17. listopadu se neřešila jen ekonomika a politika, ale i ekologie, připomíná historik
V období socialistického Československa jsme v oblasti ochrany životního prostředí patřili k nejhorším státům Evropy. Nespokojenost lidí přerůstala v demonstrace.
-
Daniel Kroupa: 17. listopad 2020. Bát se už nemusíme
„Starej se o sebe a do ničeho se nepleť,“ tak zněla rodičovská rada, s níž do Prahy přicházeli z venkova mladí lidé. „Starat se o sebe“ znamenalo zbytečně neutrácet peníze.
-
Petr Hartman: Cinkání klíči aneb 17. listopadu není co slavit
Není co slavit, také tímto způsobem je možné se vyrovnat se státním svátkem. Zvlášť silně zaznívá tento názor ve spojení se 17. listopadem.
Více o tématu
E-shop Českého rozhlasu
Starosvětské příběhy lesníků z časů, kdy se na Šumavě ještě žilo podle staletých tradic.
Václav Žmolík, moderátor
Zmizelá osada
Dramatický příběh viny a trestu odehrávající se v hlubokých lesích nenávratně zmizelé staré Šumavy, několik let po ničivém polomu z roku 1870.