Stejní lidé, stejná slova? Jde o poctivou připomínku hodnot, které jsou v posledních letech rozmělňovány, hájí oslavy 17. listopadu bývalý politik Kocáb

17. listopad 2021

Jednu z debat na téma jak slavit výročí 17. listopadu více než tři dekády po pádu komunistického režimu v Československu rozpoutal článek Evy Soukeníkové ze serveru Seznam Zprávy. Ta má za to, že připomínka listopadu 1989 se odehrává každý rok stejně: „Stejní lidé mluví na stejných místech a říkají stejné věci. Mně ale přijde, že po 32 letech už řešíme trošku něco jiného než pád komunismu.“

Oslavované hodnoty ctí a považuje za vhodné si je připomínat. Apeluje ale, abychom přemýšleli také o tom, kam jsme se posunuli.

Čtěte také

Podle jednoho z pamětníků a někdejšího politika Michaela Kocába ale vychází názor novinářky z nepochopení. K debatám o dnešních problémech máme zbylé dny v roce, tvrdí a dodává: „Tento jediný den připomíná poctivým způsobem hodnoty, o které tehdy šlo a které byly v posledních letech rozmělněny.“

Kocáb také odmítá tezi, že 17. listopad je dnem stále stejných tváří. „V rukou to mají často mladí lidé, spousta ziskových i neziskových organizací i ad hoc lidí.“

Ten den otevřel dveře svobodě. A to je důležité nejen pro mladou generaci, ale pro všechny.
Barbora Chaloupková

Novinářka Barbora Chaloupková z týdeníku Respekt, která se se Soukeníkovou pustila do polemiky je přesvědčená, že odkaz svátku není nikterak přežitý. „Ten den je významný tím, že otevřel dveře svobodě. A to je důležité nejen pro mladou generaci, ale pro všechny.“

Stejně jako Kocáb se nedomnívá, že by oslavy vypadaly každý rok stejně a vztahovat se k důležitým výročím skrze rituály jí navíc připadá zcela v pořádku. „Myslím si, že 17. listopad je tak aktivně slavený právě i proto, že je to svátek mladých lidí.“

Hosty byli:
Eva Soukeníková, SeznamZprávy.cz
Barbora Chaloupková, Respekt
Michael Kocáb, hudebník, bývalý politik
Karina Hoření, socioložka agentury STEM

Debata na toto téma dokazuje, že jde o jeden z mála státních svátků, který je stále živý, konstatuje socioložka Karina Hoření z agentury STEM.

Obavy o postupnou vyprázdněnost připomínky Sametové revoluce podle ní mohou pramenit třeba z toho, že listopadem 1989 a jeho tradicí se zaštitují i ti, kteří se v politické a občanské praxi jeho hodnotami reálně neřídí.

Poslechněte si celý audiozáznam svátečního Tématu dne Šárky Fenykové.

autoři: Šárka Fenyková , marz
Spustit audio

Související