StB skončila v únoru 1990. V 80. letech s estébáky spolupracovalo kolem 75 tisíc tajných

21. březen 2023

Poslední lednový den roku 1990 vydal ministr vnitra Richard Sacher rozkaz, podle kterého byly k 15. únoru zrušeny všechny centrální útvary Státní bezpečnosti. Ukončil tak činnost mocné tajné policie, která představovala jeden z hlavních mocenských pilířů komunistického režimu.

Státní bezpečnost byla založena v roce 1945. Podobně jako další bezpečnostní složky se brzy dostala pod kontrolu komunistů, kteří z ní po převzetí moci v únoru 1948 „vyrobili“ jednu z opor režimu.

Čtěte také

Počet členů StB postupně vzrostl a z necelých 3 tisíc v roce 1948 vystoupal až na 13 tisíc –

to v roce 1954. V polovině 80. let StB registrovala 12,5 tisíce kmenových zaměstnanců a 75 tisíc tajných spolupracovníků.

Příběhu jednoho z nich je věnována repríza nazvaná Podepsal jsem spolupráci, který připravil David Hertl. Odpovídá na otázku, jestli se bylo možné ze spolupráce s estébáky nějak vyvázat a proč hledali spolupracovníky i v řadách mladších osmnácti let.

Na webu poslouchejte jen do 21. dubna 2023.

Plakát s Andrejem Babišem jako agentem StB
autor: David Hertl
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.