StB skončila v únoru 1990. V 80. letech s estébáky spolupracovalo kolem 75 tisíc tajných
Poslední lednový den roku 1990 vydal ministr vnitra Richard Sacher rozkaz, podle kterého byly k 15. únoru zrušeny všechny centrální útvary Státní bezpečnosti. Ukončil tak činnost mocné tajné policie, která představovala jeden z hlavních mocenských pilířů komunistického režimu.
Státní bezpečnost byla založena v roce 1945. Podobně jako další bezpečnostní složky se brzy dostala pod kontrolu komunistů, kteří z ní po převzetí moci v únoru 1948 „vyrobili“ jednu z opor režimu.
Čtěte také
Počet členů StB postupně vzrostl a z necelých 3 tisíc v roce 1948 vystoupal až na 13 tisíc –
to v roce 1954. V polovině 80. let StB registrovala 12,5 tisíce kmenových zaměstnanců a 75 tisíc tajných spolupracovníků.
Příběhu jednoho z nich je věnována repríza nazvaná Podepsal jsem spolupráci, který připravil David Hertl. Odpovídá na otázku, jestli se bylo možné ze spolupráce s estébáky nějak vyvázat a proč hledali spolupracovníky i v řadách mladších osmnácti let.
Na webu poslouchejte jen do 21. dubna 2023.
Související
-
Hlas Ameriky ze střední Evropy aneb Bdělá a ostražitá StB 80. let
Kolikrát byl v Československu zadržen a kterých protirežimních akcí v závěru normalizace se jako novinář zúčastnil – také na to vzpomíná americký reportér Jolyon Naegele.
-
Mezi nejzrůdnější agendy StB patřilo vytváření protistátních provokatérů, naznačuje publicista
Příslušníci komunistické Státní bezpečnosti využívali ke své represivní činnosti i provokatéry, i když to zakazovala vnitřní směrnice StB.
-
V roce 1967 začala lidické děti hledat i StB, zřejmě kvůli propagandě. Nenašli nikoho, říká historik
Většina lidických dětí zahynula v plynových komorách, některé se „ztratily“, několik z nich se vrátilo domů. Proč je znovu začala hledat i StB?