Stát nutí podnikatele si nasadit hlídací obojek, a navíc za své, říká k registračním pokladnám expert

25. březen 2015

Ministerstvo financí dokončuje přípravu zákona o registračních pokladnách. Jeho podoba ale vyvolává pozdvižené obočí téměř na všech stranách.

Vládní lidovci chtějí spočítat účetní dopady návrhu, profesní komory mluví o jeho protiústavnosti a opozice dodává, že se vrháme do náruče Velkého bratra.

„Přednosti zákona o registračních pokladnách jsou dvě,“ uvedla náměstkyně ministra financí Simona Hornochová, které se na přípravě zákona podílí.

Podle ní jde v první řadě o narovnání konkurenčních podmínek na trhu. „Ti, kteří daně neodvádí, nebudou likvidovat podnikání těch, kteří je odvádí.“

Druhou výhodou je zvýšení efektivity fungování finanční správy, dodala náměstkyně.

„Bavíme se o části ekonomiky, která spočívá většinou v hotovostních transakcích, a všichni vědí, že ty je snadné udržet mimo systém,“ tvrdí Hornochová.

Ta také připomněla, že i když registrační pokladny mají v sousedním Německu, Česká republika se rozhodla inspirovat Chorvatskem.

„Chorvatsko má tu výhodu, že zavádí systém kontroly hotovostních plateb v době, kdy si technologicky může dovolit moderní systém, který podnikatele zasahuje co nejméně to jde.“


Hornochová: „Daňová morálka v České republice se posunula do roviny, kdy podnikatelé považují za samozřejmé, že daně přece nebudou platit, protože by je to zatížilo natolik, že by museli zavřít podnikání… Většina států v Evropě registrační pokladny má, a nikdo nemluví o tom, že by tam selhávala finanční kontrola.“

Ekonomický expert ODS Jan Skopeček považuje zákon za fatální vyjádření nedůvěry současné vlády vůči podnikatelskému sektoru.


Skopeček: „Výběr daní je základní úlohou a předpokladem existence státu, a stát by se měl snažit hledat řešení, jak daně vybrat. V tomto případě ale přenáší svou povinnost na podnikatele, a nutí je, aby si nasadili na krk hlídací obojek, a ještě si ho budou muset nasadit za své peníze. Máme přece finanční kontroly, které mohou kontrolovat daňová přiznání, ale nemusíme kvůli tomu šikanovat většinu slušných živnostníků.“

„Vláda návrhem říká, že každý podnikatel je pro ni potenciální zloděj a podnikání je nebezpečná činnost, kterou je třeba 24 hodin denně monitorovat,“ kritizoval vládní záměr ekonom.

Ten se obává konkrétních negativních dopadů, zejména pro ty nejmenší podnikatele. „To jsou náklady navíc, které mohou znamenat, že tito podnikatelé raději podnikání zanechají, půjdou na úřad práce, a státní rozpočet to ve finále zatíží.“

Argumentaci vylepšení konkurenčního prostředí Skopeček odmítá. „V České republice je pokřiveno spoustou dotací a výjimek, které se objevují v daňovém řádu, i komplikovaností našeho daňového systému.“

Expert vidí cestu pro vybrání více peněz zjednodušováním daňového prostředí. „Když budou daně nízké, jasné a bude malinko uliček, jak se placení daní vyhnout, státu to určitě přinese více peněz.“

„Já mluvím s podnikateli a malými živnostníky, kteří mi říkají, že se radši na podnikání vykašlou, než aby si pořizovali ať už iPad připojený na internet a malou tiskárnu, protože se jim to zkrátka nevyplatí,“ citoval Jan Skopeček reakce těch, kterých se zákon dotkne.

autoři: tpa , oci
Spustit audio