Stát nezvýšil příspěvek pro lidi s handicapem. Hrozí propouštění až 6 tisícům z nich, tvrdí Krása z národní rady
Najít zaměstnání na otevřeném trhu práce není pro handicapované snadné. Přímo zaměstnává takové pracovníky jen 46 procent zaměstnavatelů. Další raději zvolí možnost náhradního plnění – tedy odkup výrobků vyrobených handicapovanými nebo platí vyšší daně.
Čtěte také
Současné situaci nepomohlo ani to, že v lednu nedošlo k navýšení příspěvku na výdělek lidí s handicapem u firem, které zaměstnávají přes polovinu pracovníků s postižením.
Podle předsedy Národní rady osob se zdravotním postižením Václava Krásy hrozí, že se kvůli stagnaci příspěvku může propouštět. „Řekl bych, že to může být až 10 procent lidí, což je dohromady 6 tisíc,“ říká.
Hrozí v těchto firmách propouštění? A jak tedy zabránit tomu, aby se s handicapovaných nestali jen příjemci dávek? Poslechněte si Zaostřeno Terezy Čapkové.
Související
-
Jan Švejnar: České podniky jsou handicapovány kroky ČNB. A to snižuje tempo hospodářského růstu
„ČNB nemůže snížit světovou cenu ropy nebo mědi. Proto si myslím, že správný je přístup Fedu a evropské banky: vyčkat, být připraven zasáhnout,“ kritizuje ekonom Švejnar.
-
V Brně navrhli speciální vozík pro handicapované, měl by umět přelomové věci
Ochránci přírody v Beskydech sledují rysy pomocí telemetrických obojků. Vědci z Brna pomáhají zachraňovat lesy v Mongolsku. Dřevní štěpka může čistit vodu po celém světě.
-
Místo balíčků pro školáky šijí handicapovaní v Ledči pytle pro nebožtíky. Poptávka je obrovská
Koronavirus zcela změnil pracovní náplň handicapovaných zaměstnanců chráněné dílny Háta v Ledči nad Sázavou. Místo svačinových balíčků vyrábějí pytle pro nebožtíky.