„Staronová vládo, nejsme tupé stádo!“ Jak Ladislav Adamec rekonstruoval komunistickou vládu

Podcasty, rozhovory, příběhy Další podcasty, rozhovory a příběhy Ladislav Adamec, 21. 12. 1989
0:00
/
0:00

Nová vláda Ladislava Adamce vytáhla obyvatele Československa na začátku prosince 1989 po sedmi klidných dnech opět do ulic. Poměr patnácti komunistických ministrů proti pěti nekomunistům občany, kteří se s komunistickým režimem chtěli co nejdřív rozloučit, pořádně naštval.

Ještě na začátku listopadu bylo Československo za ostatními komunistickými zeměmi střední Evropy značně pozadu. Poláci i Maďaři už skončili s vládou jedné strany, Němci zbourali Berlínskou zeď.

Po 17. listopadu se ale v Československu věci rozeběhly nevídaným tempem. Během pár dní byla i u nás zrušena vedoucí úloha strany a odumírající režim byl nucen jednat s opozicí.

Premiér federální vlády Ladislav Adamec se sešel se zástupci Občanského fóra v čele s Václavem Havlem a slíbil, že do 3. prosince obmění svou vládu tak, aby odpovídala změnám ve společnosti. Fórum zejména požadovalo, aby do čela resortů obrany a vnitra byly dosazeny nezkompromitované osobnosti, přičemž na vnitru by měl být, pokud možno, nekomunista.

Komedie „Jak sestavit vládu“

Když ve smluvený termín Adamec svou vládu představil, zaplavily náměstí po celé zemi znovu tisíce lidí. Z 20členné vlády jen pět ministrů nebylo v komunistické straně a ministr obrany ani vnitra rozhodně nesplňovali požadavky opozice.

Jak do vysílání Svobodné Evropy telefonovala Jiřina Šiklová, Adamcova vláda inspirovala lidový humor. Na ulicích se objevily plakátky s hesly: „Staronová vládo, nejsme tupé stádo“; „15:5 – naučte se kupecké počty, soudruzi!“ nebo „Vážení diváci, zhlédli jste původní televizní komedii Jak sestavit vládu. Režii měl ÚV KSČ“.  

Ladislav Adamec tlak veřejnosti a opozice dlouho nevydržel a 6. prosince 1989 oznámil, že odstoupí. O den později prezident Gustáv Husák pověřil sestavením zcela nové vlády Mariána Čalfu. Ten nový kabinet představil už 10. prosince.

Co se z těchto dní zachovalo v archivu Českého rozhlasu a Svobodné Evropy si poslechněte v Archivu Plus.

Spustit audio

Odebírat podcast

Související