Staronová egyptská sklárna

Starým Egypťanům se připisuje mnoho dovedností, pokročilé lékařství a sofistikovaných stavebnictví. Snad jenom sklářství až dosud archeologové pokládali za oblast, ve které Egypťané za ostatními starověkými civilizacemi trochu pokulhávali.

Tým archeologů z Cardiffské univerzity tyto názory vyvrátil tím, že rekonstruoval funkční egyptskou sklárnu, "starou" 3000 let. Rekonstrukce je založena na nálezech z Amarny, která leží na břehu Nilu a v letech 1352 až 1336 před naším letopočtem - za vlády faraóna Achnatona - zřejmě obsahovala celý komplex pecí a sklářských dílen. Archeologové v Amarně objevili také zbytky hrnčířské dílny s pozůstatky modrého pigmentu a fajánsu - materiálu, který podle se podle zprávy z Cardiffské univerzity používal k výrobě amuletů a mozaiky.

Rekonstrukce egyptské sklárny

Doktor Paul Nicholson a jeho kolegové ve staronové sklářské peci z místního druhu písku vytavili kus skla. Demonstrovali tím, že Egypťané nemuseli skleněné výrobky dovážet z oblasti Blízkého východu, jak se dosud předpokládalo, ale že svou potřebu mohli docela dobře pokrývat vlastní produkcí.

Spustit audio
autor: Martina Otčenášková