Starají se o data firem. „Máme takové množství dat, jako je na půl milionu DVD,“ říká ředitelka

6. říjen 2021

Lucie Rybičková Javorská je marketingová ředitelka firmy, která je dominantní na českém trhu data center. „S kolegy jsme odhadovali, jaké množství dat to vlastně představuje, a vychází nám to přibližně na 25 petabajtů dat, což je těžko představitelné. Takže spíš přibližně půl milionu DVD, tedy úctyhodný objem,“ říká v pořadu Hovory.

„Cloud, to je několik specializovaných počítačů, které fungují dohromady. Díky tomu jsou i více spolehlivé, protože když jeden přestane fungovat, tak o data nepřijdeme. Proto je to pohodlnější a bezpečnější,“ dodává.

Čtěte také

V době pandemie, kdy nejenže lidé zůstávali doma, ale taky leckdy nešlo nakupovat jinak než přes e-shopy, se potřeby datacenter ještě navýšily.

„Spousta našich stávajících klientů, kteří e-shopy už provozovali, potřebovali, abychom jim navýšili kapacity. Taky tady byla spousta dalších, kteří s online prodejem tehdy začínali,“ popisuje.

Nakupování na internetu tak podle Rybičkové Javorské „prorazilo jakousi psychologickou bariéru“. „A to těch z nás, kteří nebyli úplně zvyklí nakupovat na internetu. Teď – a vidíme to na reálných datech –, přestože pandemie už nemá tak velké vlny, tak jsme si na to zvykli. Zájem o online nakupování příliš neustupuje, taky je to pohodlné, co si budeme povídat,“ dodává.

Celý rozhovor pořadu Hovory Davida Štáhlavského najdete v audiozáznamu.

autoři: David Šťáhlavský , lup
Spustit audio

Související

Více z pořadu

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.