Stanislav Komárek: Na vlastní tradice jsme si naplivali sami, ne islám a muslimové

24. prosinec 2015

Čekají nás Vánoce nasvícené rostoucí přítomností muslimů v Evropě. Jaká je na starém kontinentě budoucnost těchto druhých nejdůležitějších křesťanských svátků? Jsou obavy, že o ně pomalu přicházíme a jednou i docela přijdeme, na místě?

„Není dobře svlékat kalhoty, dokud nevidíme brod,“ připomněl lidové rčení filozof a biolog Stanislav Komárek.

Ten nevidí důvod, proč by se Vánoce měly přestat v Evropě slavit. Změnu do budoucna ale nevylučuje. „Svět se vyvíjí, a v tom slavit nějaký jiný svátek bych svým vnoučatům nebránil.“

Komárek je přesvědčen, že pokud se něco zásadně nezmění v našem postoji, v Evropě zjevně během sta nebo dvou set let k islamizaci dojde. „Dosti těžko udržíme ve světě zcela odnáboženštělý prostor.“

„Vyprávět si o tom, že Evropa je křesťanská, je v zásadě zavádějící. Dnes možná uctíváme božský hospodářský růst, a většina lidí je nějakým způsobem metafyzicky vyhladovělá.“

Ze zvyků, které chápeme jako bytostně křesťanské, vlastně ani jeden není, upozornil filozof.

„Oběť kapra a mladého smrku na zimní slunovrat, splétání pomlázek a barvení vajec na Velikonoce, i obcházení čertů a Mikulášů jsou zvyky necírkevní,“ vysvětlil Stanislav Komárek.


Komárek: „Je těžko si představovat, že při současných trendech, a na naše tradice se plive dnes rutinně, že by to mohlo dopadnout jinak. Jeden z mých tureckých přátel mi říkal: na vlastní minulost a tradice jste si naplivali vy, ne my vám.“

Arabista, orientalista a muslim Petr Pelikán souhlasí, že není vůbec jisté, nakolik jsou současné Vánoce skutečně křesťanské.


Pelikán: „Valentýn i Helloween sem zavedl nedávno markteing. A pokud se nějaký obchodní řetězec rozhodne, že čokoládoví beránci, které si děti budou podřezávat vlastním krásným nožíkem, budou to pravé, tak to tady můžeme mít během deseti let.“

„Od Vánoc se nedistancuji. V rozumných islámských zemích se místní kulturní svátky zachovávají,“ doplnil.

Současnou západní komerční a konzumní podobu Vánoc, charakterizovanou nákupním šílenstvím, chápou muslimové jako znak prohnilosti. „Ale to neznamená, že by to úplně museli odmítat, protože i prohnilé kulutry jsou velice vábivé,“ říká Pelikán.

Ten nevidí důvod klást zavádění muslimských svátků do vzdálené budoucnosti. „Možná si pamatujete, jaké to bylo před 30 lety, kdy nikdo netušil v čem spočívá svátek svatého Valentýna nebo Helloween.“

„Tyto svátky sem byly zavedeny marketingem. A pokud se nějaký obchodní řetězec rozhodne, že čokoládoví beránci, které si děti budou podřezávat vlastním krásným nožíkem, budou to pravé, tak to tady můžeme mít během deseti let,“ připomněl největší hybnou sílu dnešní západní civilizace Petr Pelikán.

autoři: luv , oci
Spustit audio