Sprosté slovo nikdy humor nezachrání. To může fungovat, ale jen jednou, říká stand-up komička Elbel

1. březen 2021

Stand-up komička Adéla Elbel o sobě říká, že je introvertní extrovertka. A legraci si umí udělat i sama ze sebe. „Až do této současné a fakt náročné doby mi bylo vždy jedno, co si kdo o mně myslí. Teď se snažím své okolí motivovat, ať si myslí to nejlepší. Protože současná situace mi tak jedno není,“ říká v pořadu Hovory.

Komičce prý vadí bezpráví, nerovnost a cítí se jako aktivistka. A taky blbost. „Protože ta nejde povýšit, přeskočit, posunout, vysvětlit, že to už je limit či nějaká hranice“.

Iva Pazderková a Adéla Elbel

Na otázku, co říká na rovnici, podle které pokleslá měřítka znamenají také pokleslé hodnoty, odpovídá: „Tak to je, no. Musíme vzhlížet k nejlepšímu ideálu a potom se můžeme stát lepšími. Když ale někdo ukáže, že může být něco jen tak, trochu, tak pak má jen málokdo potřebu tohle přeskakovat.“

Vulgarita?

Její stand upy jsou často protknuty nitkou vulgarity. „Takovou krásnou nitkou, je to křížkový steh. Ale myslím, že jde o obsah. Nemyslím, že má forma ponižuje obsah. Dává mu mainstreamový nádech, takže pak má schopnost dostat se víc mezi lidi, kteří by si to jinak neposlechli.“

Čtěte také

Vulgarity ve společnosti Elbel považuje běžnou součást doby. „Nezlobím se ani na svou patnáctiletou dceru, když řekne sprosté slovo. Pro mě to není podstatné, jde mi o to, co říká vedle něj.“

A pokračuje: „Když je na něco naštvaná, frustrovaná a řekne sprosté slovo, tak si tím uleví, ne že by na někoho útočila. Já to dělám taky, takže mi to nevadí.“

Při představení vulgarismy používá. „Ale není to základ mého humoru. Ten, doufám, je někde jinde. Co mám zkušenost, tak sprosté slovo nikdy humor nezachrání. To může fungovat jednou, ale pokud dlouhodobě nemá ten člověk obsahově nic vtipného, tak může zkoušet říkat sprostá slova a nic,“ dodává Adéla Elbel.

Vznik žánru stand-up komedy se datuje do Anglie přelomu 18. a 19. století, kde komici v tzv. varieté prokládali svými vtipy hudební představení. Texty výstupů museli nejdříve posílat královským cenzorům, kteří nevyhovující formulace podtrhávali modrou barvou. Odtud označení modrý humor, resp. Blue Comedy.

Celý rozhovor Jany Klusákové najdete v audiozáznamu.

autoři: Jana Klusáková , lup
Spustit audio

Související