Spouštěčem deprese může být úraz mozku i mrtvice, říká neuropsycholožka

8. leden 2021

Cévní mozková příhoda byla dříve spojována primárně s lidmi vyššího věku, které postihovala nejčastěji. Ačkoliv jsou starší lidé stále na špici mezi pacienty s mrtvicí, procento mladších pacientů se zvyšuje. Neuropsycholožka Kateřina Kejřová už ve své praxi potkala i čtyřleté dítě po cévní mozkové příhodě.

I když vědci zatím nedošli k jasné shodě na tom, kde přesně v našem těle sídlí duše a co to ta duše doopravdy je, duševní zdraví souvisí s mozkem velmi úzce. A tak v tomto kontextu asi nikoho nepřekvapí skutečnost, že poranění mozku nebo třeba zmíněná cévní mozková příhoda mohou mít vliv na duševní zdraví, nebo dokonce na samotnou strukturu osobnosti postiženého člověka.

Čtěte také

„Světová zdravotnická organizace doporučila, aby se po mrtvici pacientům nasadila antidepresiva. V mozku i po úrazu dochází k nerovnováze, kterou je potřeba ustálit, a antidepresiva v tom mohou pomoci,“ říká neuropsycholožka a psychoterapeutka Kateřina Kejřová, podle které řada pacientů po mrtvici vykazuje kromě jiného i depresivní symptomy.

Změny, s nimiž se pacienti musí po mozkových příhodách vyrovnávat, mohou postihnout téměř jakoukoliv část jejich života. „Měla jsem pacienta, který necítil svou ruku. Přišel do ordinace s tím, že si ji zapomněl v igelitce v autě,“ popisuje neuropsycholožka. Další postup se podle ní odvíjí od toho, jestli pacient má nebo nemá náhled na svůj stav. „Někdy je to o tom, aby se alespoň naučil procházet dveřmi a o tu ruku, kterou nevnímá, zbytečně nezavadil,“ říká Kejřová.

Co může způsobit cévní mozkovou příhodu u dětí a mladých lidí? Jak se zachází s halucinacemi, které se objeví po poranění mozku? A co je pro pacienty po mrtvici nejtěžší? Poslechněte si Diagnózu F s Kateřinou Kejřovou.

autor: Adéla Paulík Lichková
Spustit audio

Více z pořadu

Mohlo by vás zajímat

E-shop Českého rozhlasu

Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!

Jan Rosák, moderátor

slovo_nad_zlato.jpg

Slovo nad zlato

Koupit

Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.