Spoustě lidem vadím z podstaty, jako žena malující se sprejem, říká Toy Box

31. leden 2023

Vzrušená atmosféra provázející prezidentskou volbu přiměla i řadu umělců k výzvám k aktivní účasti na hlasování nebo k přímé podpoře jednoho z kandidátů. „Váhala jsem, jestli k těm volbám vůbec chci jít. Ale nakonec pro mě Andrej Babiš představoval takovou antihodnotu, že mi přišlo důležité k volbám jít a veřejně vyzvat lidi, aby učinili podobně,“ říká streetartová umělkyně a komiksová kreslířka Toy Box.

Pro Petra Pavla se rozhodla i přes to, že je pacifistka a členka antimilitaristického hnutí Food Not Bombs: „Jakékoli násilí, a to i institucionální, armádní, se mi protiví. Ale v těchto volbách jsem tak musela učinit,“ dodává.

Mural umělkyně Toy_Box na pražské Florenci

Ve své tvorbě se věnuje aktuálním společenským tématům, jako jsou práva zvířat nebo klimatická změna, která podle ní nemůže být nikomu lhostejná. Nebrání se ani nálepce angažovaného umění, byť jde o minulým režimem zprofanovaný pojem: „Já se doopravdy občansky angažuji, jak jen umím a můžu,“ zdůrazňuje.

Do značné míry prý platí, že čím větší je pomalovaná plocha, tím větší je zásah veřejnosti. Například Pérák, kterého loni namalovala na Žižkově, se rozprostíral na ploše 180 metrů čtverečních: „Těší mě, když stojím u zdi a tvořím dílo a lidé se zastavují a ptají se, co to má znamenat, i když se mnou třeba nesouhlasí. I to je pro mě důležité.“

Lidé mi psali, že jsem tím streetartem tu budovu zničila. Ale když se tam podíváte, tak celé to místo bylo zničené.

„Dennodenně narážím na odpor, spoustě lidí vadím z podstaty. Vadí jim moje názory a témata, kterými se zabývám, považují je za příliš kontroverzní. Žena malířka, která navíc maluje se sprejem, je pro tu konzervativní část společnosti zosobněním toho, co jí vadí,“ dodává.

Náprava zničeného prostoru

Toy Box se zároveň pozastavuje nad tím, že lidem často vadí její díla nebo obecně streetart, ale ne už obrovské billboardy a vizuální smog, který je všude kolem. „Byla bych ráda, kdyby se ulice českých měst kultivovaly v tom duchu, že by tam toho v nich mohlo být méně. Streetart nebo graffiti je poslední problém, který česká ulice má,“ upozorňuje.

Čtěte také

Vášnivé reakce vyvolávají třeba velkoformátové pouliční malby v Praze na Florenci z cyklu Tváře klimatické změny, které ukazují na reálné lidi denně pociťující dopady změn klimatu.

„Lidé mi psali, že jsem tím streetartem tu budovu zničila. Ale když se tam podíváte, tak celé to místo bylo zničené. Je tam nepořádek, odpadky, je to tam šedivé a lidem tam není dobře. Naopak si myslím, že tomu místu můžu pomoci, když tam přinesu obraz, i třeba abstraktní,“ míní.

10 pod 40

Český rozhlas Plus oslaví v březnu tohoto roku deset let od začátku svého vysílání. V rámci oslav nabídne také rozhovory s deseti výjimečnými mladými osobnostmi pod 40 let.

„Street art má ve srovnání s uměním v galeriích tu výhodu, že zasahuje obyčejné lidí, kteří chodí kolem. A to sdělení, které do díla vkládáte, tomu musíte přizpůsobit. Baví mě, že je třeba komunikovat jednoduše, aby to bylo srozumitelné,“ popisuje umělkyně.

Poslechněte si celý rozhovor v Interview Plus.

autoři: Jan Bumba , ert

Související