SPORT JE VĚDA: Vegetariánstvím k dobrým vytrvalostním výkonům

17. srpen 2016
Zelenina

Je možné dělat vrcholový sport a zároveň být vegetariánem? Dozvíte se v dalším díle seriálu Sport je věda.

Na olympijských hrách v Riu de Janeiru závodí mezi sportovci také několik vegetariánů a veganů. Asi nejslavnější z nich je nejrychlejší žena Austrálie, sprinterka Morgan Mitchell. O tom, jestli se vrcholový sportovec může obejít bez masa, je dnešní díl seriálu Sport je věda.

Potravinové doplňky

„Ano, určitě to jde, ale je nutné to pořádně promyslet. Jsem přesvědčen, že bez používání potravních doplňků to nelze,“ říká Miroslav Petr z Fakulty tělesné výchovy a sportu. Připomíná, že maso obsahuje řadu důležitých látek.

„Z těch vitamínů jsou nejčastěji diskutovány vitamín D a vitamín B12, a tyto zároveň chybí u vegetariánské stravy,“ pokračuje Petr.


Tím, že člověk nejí maso, tak musí přemýšlet, čím ho nahradí. Lucie Mlejnková

Jako další uvádí Miroslav Petr nedostatek kreatinu. „Kreatin je velmi důležitá látka, která vlastně regeneruje tu hotovou energii. Vegetariáni zcela prokazatelně mají kreatinu mnohem méně.“

Snadněji se podle Petra dají nahradit bílkoviny, které sportovci potřebují pro tvorbu svalové tkáně bílkoviny. „Bílkovinu samozřejmě můžeme získat i z rostlinných zdrojů,“ vysvětluje Petr.

Vegetariáni mezi vrcholovými sportovci

„Vegetariáni mezi vrcholovými sportovci ovšem jsou. Je to třeba čtyřnásobná mistryně republiky, pětinásobná mistryně Evropy a mistryně světa v kickboxu Lucie Mlejnková,“ pokračuje redaktor Českého rozhlasu Marek Kuchařík.

„Mně osobně to přináší jednak daleko větší pocit lehkosti, že tělo není tak zatížené trávením masa nebo živočišných bílkovin,“ myslí si Mlejnková, která za další pozitivum považuje pestrost stravy.

Dalším příkladem přesvědčeného vegetariána a sportovce je Pavel Brus, člen českého reprezentačního mužstva ve florbale. Několik let působil v nejvyšší finské florbalové soutěži. Ta se považuje za jednu z nejlepších na světě.

„Cítím se dobře, neměl jsem snad v životě jeden jediný problém. Nikdy jsem se neumístil špatně. Je to o kombinaci jídla jako takového a samozřejmě o pohybu,“ tvrdí Brus. Podle Pavla Bruse je vegetariánství vhodné pro vytrvalostní sporty.

„Tohle je nejdéle udržitelný stav, když chcete žít zdravě, čistě a mít výkonnost,“ ukončuje Brus.

Spustit audio
autoři:Marek Kuchařík, Martina Gillichová
  • Aktuální dění
  • Rozhovor