Spor o Krym – svět se bojí nové studené války

Příslušníci krymské domobrany na nádraží v Simferopolu

Propuknutí nové studené války mezi Západem a Ruskem se po anexi Krymu stalo bezprostřední hrozbou a Evropa svou bezzubou reakcí na poslední kroky Moskvy může prezidentovi Vladimíru Putinovi dodat odvahu k dalšímu rozšiřování jeho sféry vlivu.

Toto varování zaznívá dnes v mnoha variacích v komentářích evropských deníků, a to v reakci na včerejší podepsání smlouvy mezi Ruskem a separatistickým Krymem, který se chce proti vůli Kyjeva odtrhnout od Ukrajiny.

"Je téměř jisté, že mírné sankce, které ohlásil Západ, ruského medvěda neodradí. Proto nezbývá než doufat, že se Evropa a její partneři v NATO v souvislosti s bojovnou rétorikou Kremlu konečně vzpamatují a začnou se připravovat na období, které může vyústit v propuknutí další studené války," soudí nizozemský list De Telegraaf.

"Pokud bychom brali Putinova vyjádření doslova, pak nebude Krym poslední kapitolou dramatu. Další dějství se může odehrát na východní Ukrajině, kde už ruskojazyčné obyvatelstvo v prohlášeních prosí o ochranu z druhé strany hranice. Tohle už Evropa ve svých dějinách zažila," poznamenává komentátor norského deníku Aftenposten a dodává: "Teď už o tom není pochyb: Putin sám sebe vidí jako zachránce Ruska, jako silného vůdce, který chce napravit dějinnou nespravedlnost. To může být velice nebezpečné."

Čtěte také

Varovně vyznívá rovněž komentář rakouského listu Der Standard. "Putin zajde tak daleko, jak daleko ho zajít necháme. Se svým mocenským instinktem pozná jakoukoli slabinu protivníka a bez skrupulí jí využije. Že EU při této hře kvůli svému mírnému přístupu nemá v rukou ty nejlepší karty, je nabíledni... Den zúčtování přijde. A možná velice brzy - až si Putin po svém triumfu na Krymu vezme na mušku východní Ukrajinu."

Na to, že zavírat oči nad mocenskými ambicemi Ruska se nemusí vyplatit, upozorňuje i francouzský Le Monde. " Putin má všechny důvody ke spokojenosti. Evropané na kroky ruského prezidenta na Krymu reagovali jen minimálně. Moskva odřízla část Ukrajiny a Evropané jsou zticha. To je nebezpečné," uvedl list ve svém komentáři. "EU tvrdí, že chce dát šanci dialogu s Moskvou o budoucnosti Krymu. Bere tím na sebe riziko, že si Kreml tuto reakci vyloží jako příznak slabosti. Evropa tím vlastně může Putina povzbudit k tomu, aby svého ukrajinského souseda dál destabilizoval."

Ruský prezident Vladimir Putin

Novináři si rovněž všímají toho, jak Moskva v současné situaci využívá nacionalistické argumenty. "Putin není první mocipán v dějinách, který hraje na národní kartu, aby ospravedlnil svou moc. Podle něj byl ruský národ v minulých desetiletích opakovaně ponižován a podváděn. Takové poselství je pro pyšné Rusy trpící latentním komplexem méněcennosti vodou na jejich mlýn," myslí si De Telegraaf.

Podobná argumentace se ale snadno může obrátit proti ruskému vedení, míní švýcarský deník Neue Zürcher Zeitung www.nzz.ch. "Všechny postsovětské státy mají problémy s menšinami. Putinovy argumenty pro postup na Krymu se dají použít i proti Rusku. Ruský prezident hodil kámen, který nakonec jako bumerang může trefit jeho samého."

Zpracováno ze zahraničního tisku.