Špionážní satelity pro NASA

14. červen 2012

Satelitní astronomie získala dvě nečekané posily. NASA totiž od tajné vojenské americké agentury National Reconnaissance Office dostala darem dva velké orbitální špionážní dalekohledy, jejichž parametry se údajně minimálně vyrovnají parametrům Hubblova kosmického teleskopu. Jsou ale o poznání lehčí.

Ve službách NASA už tyto teleskopy samozřejmě nebudou obráceny směrem k povrchu Země, ale naopak do vzdáleného vesmíru. O jejich existenci většina amerických občanů doposud vůbec nevěděla, do loňského srpna odpočívaly bez užitku ve skladu. Teď se po nutné kontrole podívají do kosmu v civilních službách. Teleskopy také doposud postrádají vhodné vnitřní kamery, původní tajné přístrojové vybavení bylo odmontováno, a nemají zatím ani přesný vědecký program. Jeden z teleskopu se patrně bude už brzy věnovat aktuální problematice tzv. temné energie v kosmu. Ta tvoří asi 70% celkové hmotnosti vesmíru, zatím ale nikdo netuší, jaká je její podstata.

Oba teleskopy byly postaveny někdy kolem r. 2000 a obecně vzato jsou silnějšími a vyspělejšími nástroji, než je pomalu dosluhující Hubblův kosmický teleskop. Kosmické agentuře tento dar ušetří stamiliony dolarů a také asi deset let stavby a testování nových podobných přístrojů.

Široký pohled do vesmíru

Minimálně jeden z teleskopů bude schopen širokoúhlého monitorování vesmíru v infračerveném oboru. Průměr jejich hlavního zrcadla je stejný jako v případě “Hubblu” - více než 2 metry a 38 centimetrů. Mají však asi 2x kratší ohniskovou vzdálenost, a to jim poskytuje mnohem širší zorné pole, než má Hubblův teleskop. Fotografie obou přístrojů média nemají, ale podle spekulací může jít o pokročilejší verzi tzv. Kennanových vojenských satelitů KH-11, které byly na orbitu vypuštěny už v roce 1976.

Existence těchto teleskopů samozřejmě vzbuzuje různé otázky. Jakou další technologii americká amáda ještě tají? Jak silné teleskopy asi americká armáda používá pro špionážní účely v současnosti, když tyto už nemají využití? National Reconnaissance Office je pouze jednou z 16 amerických tajných služeb.

Zdroj: Popular Science, Washington Post, SPACEFLIGHT NOW

autor: Pavel Vachtl
Spustit audio

Více z pořadu