Spící obři by mohli rozhodnout americké prezidentské volby. O Hispáncích píše Le Monde
Do prezidentských voleb v USA zbývají dva týdny a francouzský list Le Monde rozebírá, jaké mají oba kandidáti šance v hispánské komunitě. Jedná se totiž o nejpočetnější menšinu.
Skupinu 30 milionů voličů je ale těžké dál zobecnit. Dřív se Hispáncům říkalo spící obři, a to kvůli nízké volební účasti. V posledních letech se ale čísla zvyšují. Hispánská komunita by mohla letos promluvit do výsledku hlavně v některých swing states, kde se očekávají těsné výsledky – například v Pensylvánii, Michiganu nebo Wisconsinu.
Čtěte také
Podle listu Le Monde jsou Hispánci důležitější pro demokraty a jejich kandidáta Joe Bidena. Ten by mohl dostat důležité hlasy třeba v Arizoně, kde je jejich silná komunita.
Demokratům by prý pomohlo, kdyby se k cestě do volebních místností rozhoupali mladí. Naopak na Floridě žijí potomci kubánských uprchlíků, kteří tradičně volí republikány.
Nejpočetnější menšina ale není u voleb jednolitá, rozhoduje se převážně podle podpory pracovního trhu a zdravotnictví. A i koronavirová krize dopadla v USA nejsilněji právě na ně.
Řecko opevňuje hranici
Stavba nové zdi na řecko-turecké hranici je zas o kus blíž realitě. Upozorňuje na to německý list Frankfurter Allgemeine Zeitung. Vláda v Athénách už má hotové plány. Zeď bude mít na délku 26 kilometrů a naváže na stávající 10 kilometrů dlouhé zátarasy.
Práce na bariérách u hraniční řeky Evros mají být hotové příští rok v dubnu. Řecko opevňuje svou vnější část Schengenské hranice hlavně kvůli Turecku, které čas od času vyhrožuje, že přestane zadržovat uprchlíky a migranty z Blízkého východu.
Jen v únoru se po tureckém prohlášení pokusilo hranici překonat několik tisíc migrantů. V letošním roce jsou ale jinak počty lidí, kteří vstupují do Evropské unie, výrazně nižší než v letech minulých.
Velkolepý summit bez prezidentů
Mělo to být velkolepé setkání 12 prezidentů. Nakonec ale do Tallinnu na summit Iniciativy Trojmoří přijeli jen prezidenti Polska a Bulharska. Další se připojili přes monitory počítačů, popisuje polský deník Rzeczpospolita.
Čtěte také
Skupina spojující Baltské, Jaderské a Černé moře vznikla před čtyřmi lety a Poláci si od ní hodně slibují. Varšava se snaží podnítit hlubší spolupráci mezi východními členskými státy Evropské unie a vytvářet mocenskou protiváhu Německu.
V tomto smyslu šla včerejší jednání podle polských představ – píše Rzeczpospolita. Dvanáctka států postupně rozšiřuje společný fond pro dopravní stavby, které vedou mezi zeměmi Trojmoří. Část peněz má přijít z Ameriky.
Spojené státy mají vůbec prominentní místo v polských představách o tom, jak má východní Evropa fungovat. Washington v těchto snech funguje jako bezpečnostní záruka, ale taky klíčový partner v energetice. Poláci ve Svinoústí chystají terminál amerického zkapalnělého plynu a Spojené státy se zřejmě budou podílet i na rozvoji polské jaderné energetiky.
Celý přehled zahraničního tisku najdete v audiozáznamu. Připravila Veronika Dospělová.
Mohlo by vás zajímat
Více z pořadu
E-shop Českého rozhlasu
Víte, kde spočívá náš společný ukrytý poklad? Blíž, než si myslíte!
Jan Rosák, moderátor


Slovo nad zlato
Víte, jaký vztah mají politici a policisté? Kde se vzalo slovo Vánoce? Za jaké slovo vděčí Turci husitům? Že se mladým paním původně zapalovalo něco úplně jiného než lýtka? Že segedínský guláš nemá se Segedínem nic společného a že známe na den přesně vznik slova dálnice? Takových objevů je plná knížka Slovo nad zlato. Tvoří ji výběr z rozhovorů moderátora Jana Rosáka s dřívějším ředitelem Ústavu pro jazyk český docentem Karlem Olivou, které vysílal Český rozhlas Dvojka.