Sovětský ministr zahraničí Litvinov se chtěl Hitlerovi postavit. Neuspěl a skončil nevalně
Stalinův ministr zahraničí Maxim Litvinov byl řadu let hlavním zastáncem politiky kolektivní bezpečnosti. Také mužem, který chtěl se západními mocnostmi společně vzdorovat fašismu. Jenže klíčoví západní aktéři událostí léta 1939 Neville Chamberlain a Édouard Daladier, vytrvale odmítali vtáhnout Sovětský svaz do hry a utvořit společnou frontu proti Hitlerovi.
Čtěte také
Litvinov tak ztratil pozici a vliv na zahraniční politiku naopak získával jeho největší rival sovětský premiér Vjačeslav Molotov, který spolupráci se Západem zpochybňoval a propagoval nezávislou politiku.
Byl to jeden z kroků k nechvalně proslulému paktu mezi komunistickým Sovětským svazem a nacistickým Německem. Jaký byl další osud Maxima Litvinova?
Poslechněte si reprízu pořadu Jana Adamce a Jana Sedmidubského, na webu ale jen do 27. dubna 2023.
Související
-
Alexandr Mitrofanov: Udávat, udávat, udávat, jak učil Rusy Stalin
Všechna fakta uvedená v této úvaze jsou převzata z otevřených zdrojů. Může je nalézt kdokoliv. Stačí zadat klíčová slova. Jde o celoruskou epidemii práskačství.
-
Paranoidní způsob uvažovaní se za zdmi Kremlu snad dědí, myslí si historik Smetana
„Do hlavy Vladimira Vladimiroviče nikdo nevidíme. Je to osobnost, která se nepochybně vyvíjí, a paranoidní rysy jeho uvažování nabývají na síle,“ říká historik Vít Smetana.
-
Michail Suslov. Komunistický ideolog, kterého potřebovali Stalin, Chruščov i Brežněv
Jak se stát nepostradatelným pro moskevské diktátory? Ve druhé polovině 20. století stačilo Michailu Suslovovi znát všechny „svaté“ texty Marxe a Lenina a umět je vykládat.