Sociální jetlag vzniká, když nerespektujeme své vnitřní hodiny, říká Helena Illnerová

27. duben 2018

Jak jde dohromady věda a skauting? O tom, co člověk získá ve skautském oddílu i o biologických hodinách hovořila v Magazínu Leonardo dlouholetá skautka, fyzioložka a biochemička Helena Illnerová.

„Skaut je absolutně báječný v tom, že dá člověku hodnoty. Učí děti pravdě, přátelství, zodpovědnosti a vlastenectví,“ uvedla profesorka.

Podle ní je skutečnou hodnotou být věrný sám sobě. „Jednat vždy podle svého svědomí, snažit se být pravdivým, být pravdomluvný a nepodvádět. To je pro vědce naprosto základní. Pokud by začal podvádět, vymýšlel by si, ztratil by vědecký i osobní kredit, a ve vědě by skončil, protože by mu nikdo nevěřil.“

Illnerová vysvětlila, čím si zabývá chronobiologie a jaký je její přínos oboru. „Jako první jsem na světě zjistila, jak je hormon melatonin řízen našimi vnitřními hodinami, tedy jak je jeho tvorba řízena světlem.“

Každá naše buňka je hodinami, jsme vlastně složeni z hodinek. Kolečka se nám sice netočí, ale každá naše buňka má v sobě mechanismus, že funguje v řádu 24 hodin. To je něco naprosto úžasného.
Helena Illnerová

„Máme stovky denních rytmů, které jsou řízeny světlem a tmou. Tyto biologické hodiny zase řídí všechny pochody v našem organismu, dávají mu ten denní, čtyřiadvacetihodinový řád. Ukázalo se, že máme v zásadě hodiny v každém orgánu a také to, že tyto hodiny jsou řízeny centrálními hodinami v mozku.“

Umět zacházet s vlastními biologickými hodinami je recept na pevné zdraví i na to, abychom nedělali nějaké činnosti proti našemu vnitřnímu času. „Je třeba chovat se tak, aby se náš vnitřní čas nedesynchronizoval. Je nutné také mít všechny vnitřní hodinky nastavené stejně.“

„Jsme vlastně jeden velký časový systém. Všechny vždy zajímalo, jak jsme staveni prostorově, a nikoho nikdo nezajímalo, jak časově. Ukazuje se, že to je také velmi důležité.“

Proto bychom měli jít spát v předstihu před půlnocí, doporučuje fyzioložka. „A ne v jednu, ve dvě a podobně. To by se lidem dařilo lépe, kdyby žili skutečně pravidelně, tedy pravidelně chodili spát a pravidelně vstávali, nejen ve všední den, ale i v sobotu a neděli.“

Všichni vědí, co je to jetlag, ale ne to, že existuje i sociální jetlag, tedy že se chováme neslušně ke svým biologickým hodinám, kdy v týdnu spíme málo, protože chceme žít naplno.
Helena Illnerová

Ale co je to žít naplno? „To znamená žít disciplinovaně,“ věří profesorka. „Abychom si mohli skutečně užít den, tak je zapotřebí, abychom byli ráno vyspalí. Tehdy se probouzíme přirozeně, spontánně.“

„Neměli bychom se probouzet z toho nejhlubšího spánku, kdy nám třeba zadrnčí budík, nevíme co se děje a kde jsme. Tehdy může nastoupit i tzv. spánková opilost. Pak chodíme jako mátohy, nemůžeme se vzpamatovat, pak si dáme nějakou kávu, prostě špatný začátek dne,“ shrnula Helena Illnerová.

autoři: Josef Kluge , oci
Spustit audio

Související