Snažíme se držet sociálně únosnou cenu vody, tvrdí ředitel vodárenského sdružení

Zatím každou kapku nemusíme počítat...
Zatím každou kapku nemusíme počítat...

Nová vláda ve svém programovém prohlášení slibuje podpořit návrat vodárenství do rukou měst a obcí. Premiér Andrej Babiš (ANO) jeho privatizaci označil za chybu.

„V řadě případů to chyba byla. Obce tím přišly o možnost získat granty a dotace z Evropské unie, navíc jsou pochybnosti o tom, zda k privatizaci došlo čistým způsobem,“ říká poslanec Radek Holomčík z Pirátské strany.

Uvádí příklad Zlína, kde město privatizací získalo 80 milionů korun, ale za posledních deset let měl provozovatel zisk 800 milionů. „To jsou peníze, které odtékají z České republiky pryč místo toho, aby se tu investovaly,“ upozorňuje.

Kritizujeme model, kdy se prodávají nebo pronajímají provozní divize vodárenských podniků. Je to socializace nákladů a privatizace zisků.
Radek Holomčík

Holomčík poukazuje na to, že cena vodného a stočného v posledních dekádách dramaticky narostla: „Pro nejzranitelnější lidi na okraji sociálního spektra a důchodce už začíná být dost kritická.“

„Podle nás by dodávky vody občanům měly být veřejnou službou, kterou bude zajišťovat stát tak, aby voda byla dostupná finančně i v prostoru a čase,“ navrhuje Holomčík. Cestou podle něj je odkoupení, neprodloužení končících smluv nebo vybudování obecních vodárenských společností.

Dražší než v Izraeli

Ředitel Sdružení oboru vodovodů a kanalizací ČR Oldřich Vlasák (ODS) se naproti tomu nedomnívá, že je třeba do vodárenského trhu zasahovat.

„Říká se, že cena vody je vysoká a nedostupná. Uvědomme si, že litr vody stojí osm haléřů a za měsíc se platí asi 169 korun na osobu. Abyste vodu nabranou z rybníka mohli pít, musíte ji nejdřív upravit a vyrobit. A protože se neustále zpřísňují kritéria na kvalitu vody, rostou i nároky na technologie, a to se promítá do ceny,“ připomíná Vlasák.

Máme několi případů, které se v rámci privatizace nepovedly. Ale v počtu asi 6700 vlastníků je to stále minimum.
Oldřich Vlasák

Cena vodného a stočeného je prý navíc kontrolována ministerstvem financí, které zohledňuje oprávněné náklady i přiměřený zisk. Podle serveru Vodazákladživota.cz ale cena za metr krychlový od roku 2006 stoupla o téměř 80 procent a ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) si povzdechl, že je v Česku dražší voda než v Izraeli.

„V roce 1989 byla spotřeba na osobu asi 180 litrů, dnes je to 88 litrů. Fixní náklady zůstávají a napojenost obcí na kanalizaci (84 procent) a pitnou vodou (86 procent) je jedna z nejvyšších v Evropské unii. A to snižuje efektivitu,“ reaguje Vlasák.

Vodárenské společnosti se prý navíc snaží udržovat sociálně únosnou cenu vody. Zvláště menší a střední firmy si také neukládají prostředky na obnovu a rozvoj vodovodní sítě – pokud by tak činily, vodné a stočné by muselo vzrůst.

„Nevadilo by nám, kdyby bylo dotované z obecního rozpočtu. Ale je třeba, aby si občané uvědomili, kolik voda stojí,“ uzavírá Vlasák.

Spustit audio

Související